Zdjęcie w kole w 60 sekund. Bez programów graficznych

Zdjęcie w kole w 60 sekund. Bez programów graficznych

Zdjęcie w kole w 60 sekund. Bez programów graficznych

Jak zrobić okrągłe zdjęcie? Niedawno potrzebowałam “na szybko” przyciąć zdjęcie do kształtu koła. Wyjątkowo nie miałam dostępu do żadnego programu graficznego. Co więcej – nie miałam dostępu do internetu, więc w grę nie wchodziło przerobienie fotki w aplikacjach on-line. Wtedy zaczęłam się zastanawiać, czy mogę użyć do tego celu jakiegoś programu, który mam na dysku. Okazało się że tak:-) Jeśli nasze zdjęcie nie będzie potem drukowane na bilbordzie, z powodzeniem możemy skorzystać z programów Word albo PowerPoint. Wystarczy 60 sekund i mamy gotowe zdjęcie w kole (ewentualnie w serduszku jeśli ktoś woli;-) Teraz postaram się opisać jak zostać wytrawnym grafikiem, mając do dyspozycji jedynie pakiet office.

AKTUALIACJA (11.01.2018)

To jest jeden z najpopularniejszych postów na moim blogu, więc zakładam, że wiele osób szuka takiego rozwiązania. Dlatego przygotowałam wersję dla tych którzy nie chcą tracić czasu na „akcję edukację”. Poniżej możecie pobrać gotowy szablon w powerpoint – plik jest w zip, bo na serwer nie mogę wrzucać plików ppt. Wystarczy, że wkleicie swoje zdjęcie, a fotka sama się skadruje do koła. Potem wystarczy ją tylko zapisać w formacie png (żeby zachowała przeźroczystość na brzegach).

pobierz narzędzie do wycinania koła

Zdjęcie w kole bez programów graficznych

Od czego zacząć? Od utworzenia nowego dokumentu w programach Word albo PowerPoint. Same zakładki, przyciski i poszczególne kroki praktycznie nie różnią się w obu programach. Rozpiszę to w punktach, żeby było czytelniej. Starałam się pisać precyzyjnie, stąd opis może wydawać się długi, ale zapewniam, że już za drugim razem przycięcie zdjęcia nie zajmie Ci więcej niż minutę.

Krok 1. Wstawianie zdjęcie: Wybierz z górnego menu kartę Wstawianie, a potem kliknij na ikonkę Obraz. Wybierz plik, który chcesz przyciąć do koła i kliknij przycisk Wstaw. Twoje zdjęcie zapewne jest prostokątne. Jeśli tak, musisz zacząć od przycięcia go do kwadratu.

Krok 2. Przycinanie: Aby przyciąć fotkę do kwadratu, kliknij szybko 2 razy lewym przyciskiem myszy, na edytowanym zdjęciu. W tym momencie pojawi się nowa karta w menu górnym – Formatowanie. Po lewej stronie odnajdź przycisk Przytnij. Kliknij w jego dolną cześć, aby rozwinąć menu. Teraz wybierz z listy Współczynnik proporcji, potem Kwadrat – 1:1. Na zdjęciu pojawi się wtedy ramka do kadrowania. Kiedy złapiesz za jej krawędź, możesz zdecydować, które elementy zdjęcia mają zostać w kadrze – możesz zarówno przesunąć jaki i zmniejszyć nowy obszar zdjęcia. Kiedy już wybierzesz obszar do kadrowania, kliknij górną część przycisku Przytnij, aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

zdjęcie w kole efekt przed kadrowaniem

Porada 1: jeśli chcesz proporcjonalnie zmniejszyć wielkość kwadratu, wciśnij i przytrzymaj klawisz Shift – dzięki temu Twój kwadrat nie zamieni się w prostokąt.

Krok 3. Tworzenie koła: Kiedy mamy już wykadrowane zdjęcie możemy “włożyć” je w nową ramkę – w tym wypadku okrągłą. Choć, tak jak wcześniej wspomniałam, może to być także serce czy gwiazda:-) W celu zmiany kształtu zaznaczamy nowy obraz i raz jeszcze wchodzimy w menu Formatowanie, tym razem wybierając z listy Przytnij do kształtu. Wybieramy kształt elipsy i po kliknięciu na niego nasz obraz zamienia się w piękne, równe koło:-) Pytanie czy nie można było od razu przejść do kroku 3? Nie, ponieważ jeśli nie przycięlibyśmy zdjęcia do proporcji 1:1, nasze zdjęcie zostałoby nieestetycznie rozciągnięte (zresztą zawsze możesz sprawdzić co się stanie jeśli pominiesz krok 2).

Jak zrobić okrągłe zdjęcie - przykład jak wyciąć koło ze zdjęcia

Zdjęcie w kole – drugi sposób

Drobna uwaga: Cały proces można nieco odwrócić. Możesz najpierw narysować jakiś kształt, np. elipsę. Potem po kliknięciu na nią 2 razy, wybierz z menu Formatowanie ikonę Kontury kształtów. Po rozwinięciu listy znajdź pole Brak konturu – zaznacz je (dzięki temu Twoje zdjęcie nie będzie miało tandetnej ramki wokół). Następnie zaznaczamy elipsę i klikamy w menu Formatowanie na przycisk Wypełnienie kształtu. Z listy rozwijanej wybieramy Obraz. Szukamy zdjęcia, którym chcemy wypełnić nasz kształt, potwierdzamy klikając przycisk Wstaw. I gotowe:-) Istotny minus tego rozwiązania, to nienaturalne rozciągnięcie obrazu w przypadku, kiedy wstawiany obraz ma inne proporcje niż ramka.

Porada 2. Jeśli „coś poszło nie tak” możesz kliknąć w menu Formatowanie, potem przycisk Resetuj obraz i rozmiar.

Zdjęcie w kole: różnica między Word a PowerPoint

A na koniec trik: w programie Word nie możesz po prostu zapisać zdjęcia, które właśnie stworzyłeś. Ale i na to jest sposób: kliknij menu Plik, potem Zapisz jako i wybierz z listy rozwijanej Dokument sieci web. W tym momencie program Word zapisze Twoją pracę w oddzielnym folderze, w którym znajdziesz swoje nowe zdjęcie. Co więcej – zdjęcie będzie zapisane w formacie PNG, dzięki czemu pole wokół zdjęcia będzie transparentne (czy jak ostatnio usłyszałam – lepiej mówić przeźroczyste;-). Dzięki temu możesz tak skadrowane zdjęcie wykorzystać także w innych pracach.

Komentarz dla osób, które korzystają z programu PowerPoint: tu zapis pliku jest dużo prostszy. Wystarczy najechać na nasze nowe zdjęcie, kliknąć prawym przyciskiem myszy i wybrać Zapisz jako obraz… Ważna uwaga: format zapisu pliku powinien być ustawiony na png – jeśli z jakiś powodów przestawi się na jpg, koniecznie to zmień. Jeśli zapiszesz plik jako jpg zostaną białe krawędzie wokół koła.


Wyjątkowy prezent dla moich czytelników

Jeśli często pracujesz z programem PowerPoint, być może przyda Ci się nowoczesny i minimalistyczny szablon prezentacji? Dla subskrybentów mojego newslettera przygotowałam darmowy szablon z 12 pięknymi slajdami (link do podglądu). A może chcesz nauczyć się nowych rzeczy i samodzielnie tworzyć niepowtarzalne slajdy? Opracowałam autorski podręcznik do programu PowerPoint, który otrzymują moi kursanci podczas szkoleń, a także subskrybenci newslettera. Zapraszam do zapisu i odbioru prezentów:-)

 

 

 

Mam nadzieję, że ten wpis pomógł Ci w pracy i już wiesz jak przygotować zdjęcie w kole. Będę bardzo wdzięczna jeśli zechcesz poświęcić jeszcze chwilę swojego czasu i odwiedzisz mnie na Facebooku. Będzie mi miło, bo będę mogła lepiej Cię poznać:-) Na profilu znajdziesz więcej porad dotyczących pracy z grafiką, przydatnych w codziennym życiu (nie tylko zawodowym). Kliknij na ikonkę poniżej żeby odwiedzić mnie na FB. Do usłyszenia / do zobaczenia!

 

 

About The Author

Dominika Siwińska

Projektant, grafik i trener z wieloletnim doświadczeniem. Z zawodu czarodziejka – sprawia, że świat wokół staje się ładniejszy:-) Z pasji projektant i ekspert do spraw komunikacji. Z wykształcenia filolog po grafice komputerowej. A na co dzień mama, żona, a także miłośniczka książek oraz piękna w każdej postaci. Masz pytania, napisz: kontakt@socjografka.pl

Related Blogs

Posted by Dominika Siwińska | 4 czerwca 2018
Program do prezentacji – przegląd aplikacji
W mojej subiektywnej ocenie jeszcze do niedawna istniał tylko jeden słuszny program do prezentacji. Dziś chce Ci pokazać, że na rynku dostępnych jest co najmniej kilka alternatywnych narzędzi, które z...
Posted by Dominika Siwińska | 25 stycznia 2018
Ozdobne czcionki do projektowania grafik
Dziś mam dla Ciebie drugą część infografiki z polskimi znakami stylizowanymi na pismo ręczne. Być może któryś z pokazanych fontów zainspiruje Cię oraz ułatwi pracę podczas projektowania prezentacji albo banerów...
Posted by Dominika Siwińska | 15 stycznia 2018
Jak korzystać z Google fonts – poradnik
Ostatnio pisałam jak dobrać fonty tak by nasze projekty wyglądały profesjonalnie oraz pokazałam Wam narzędzia dzięki którym szybko dobierzecie idealną typografię. Dziś chcę w kilku słowach opowiedzieć jak korzystać z...