Ozdobne czcionki do projektowania grafik

Ozdobne czcionki do projektowania grafik

Dziś mam dla Ciebie drugą część infografiki z polskimi znakami stylizowanymi na pismo ręczne. Być może któryś z pokazanych fontów zainspiruje Cię oraz ułatwi pracę podczas projektowania prezentacji albo banerów do social media. Dzięki Google fonts można bardzo łatwo wyszukać ozdobne czcionki do projektowania grafik, jednocześnie dostając wygodny podgląd oraz informację czy dany krój posiada w zestawieniu polskie znaki. Zachęcam Cię do przeczytania tego wpisu, jeśli jeszcze nie wiesz jak pobrać fonty od Google na komputer. Znalezienie idealnego kroju pisma to nie lada wyzwanie, ale musisz mi uwierzyć, że warto zainwestować swój czas, by w przyszłości móc tworzyć lepsze grafiki.

Pismo odręczne wśród trendów na 2018

Ostatnio coraz większą popularność zyskują fonty naśladujące pismo ręczne. Niestety wśród Google fonts ciężko znaleźć fonty które potrafią sprostać temu wyzwaniu. Dlatego też w tytule wpisu użyłam określenia „ozdobne”, bo większość poniższych projektów, to tylko nędzna imitacja pisma ręcznego;-) Kroje pisma, które potrafią naśladować naturalne pismo są trudne do znalezienia, zwłaszcza w bezpłatnej wersji. A nawet jeśli znajdziemy super krój, do tego jeszcze darmowy, to najczęściej okazuje się, że nie ma polskich znaków… O tym jak sobie poradzić z brakiem polskich ogonków będzie w kolejnym wpisie.

Pamiętaj, że ozdobne fonty są zazwyczaj słabo czytelne (poza kilkoma wyjątkami). Używaj ich tylko żeby coś podkreślić albo wyróżnić, np. hasło na banerze czy nagłówek w prezentacji. Do akapitów zastosuj raczej tradycyjne kroje (szeryfowe bądź bezszeryfowe).

Ozdobne czcionki do projektowania grafik

W grafice do testów ponowie wybrałam frazę „mroźny dzień”, bo od razu widać jak prezentują się tu polskie ogonki. Fonty uporządkowane są alfabetycznie. Przy okazji zapraszam Cię do przeczytania pierwszej części zestawienia, gdzie opowiadam o ozdobnych fontach.

W przykładzie poniżej łatwo zauważyć, że niektóre fonty przy wykorzystaniu polskich znaków tracą na czytelności. Np. zwróć uwagę na font Jim Nightshade. W tym wypadku problematyczna jest litera „z”. Zauważ, że w języku angielskim jest tylko litera „z”. Nie ma znaków ź i ż. Więc jak ktoś widzi napis, gdzie znak „z” jest finezyjnie przekreślony, odbiorca nie zastanawia się co autor miał na myśli. U nas sprawa się komplikuje. Bo jak ktoś użyje tego fontu w logo, np. dla firmy „jedz zdrowo”, to odbiorca może odczytać „jedź zdrowo / jedż zdrowo?;-) Dlatego zachęcam Cię do weryfikacji, czy po użyciu ozdobnego kroju Twoja fraza jest nadal czytelna.

Infografika – Google fonts z kategorii „pismo odręczne”

Ozdobne czcionki do projektowania grafik infografika

Mam nadzieję, że to zestawienie będzie dla Was przydatne. Wkrótce kolejny wpis, w którym pokażę jak rozwiązać problem, kiedy wybrany przez nas krój pisma nie posiada w zestawie polskich ogonków.


Kurs typografii – spis treści

Chcesz wiedzieć więcej o rozwoju pisma czy współczesnej typografii? Zapraszam Cię do przeczytania kolejnych artykułów poświęconych tej tematyce:


Podobał Ci się ten wpis? Wiesz już jak znaleźć ozdobne czcionki do projektowania grafik? Może zechcesz odwiedzić mnie na Facebooku? Będzie mi miło mogąc Cię lepiej poznać:-) Na profilu znajdziesz więcej porad dotyczących pracy z grafiką, przydatnych w codziennym życiu (nie tylko zawodowym). Kliknij na ikonkę poniżej żeby odwiedzić mnie na FB. Do usłyszenia / do zobaczenia!

 

Dzięki Google fonts można  łatwo wyszukać ozdobne czcionki do projektowania grafik, jednocześnie dostając wygodny podgląd oraz informację czy dany krój posiada w zestawieniu polskie znaki.

O Autorce

Dominika Siwińska

Projektant, grafik i trener z wieloletnim doświadczeniem. Z zawodu czarodziejka – sprawiam, że świat wokół staje się ładniejszy:-) Z pasji projektant i ekspert do spraw komunikacji. Z wykształcenia filolog po grafice komputerowej. A na co dzień mama, żona, a także miłośniczka książek oraz piękna w każdej postaci. Masz pytania, napisz: kontakt@socjografka.pl

Sprawdź także

AutorDominika Siwińska | 19 lipca 2018
Planoly – planowanie postów na Instagramie
Planoly - czy to kolejna niepotrzebna aplikacja? Sporo blogerów pisze ostatnio, że ich czytelnicy przenoszą się na Instagram. Skoro tak, to warto się przyjrzeć co robią najlepsi w swoim fachu....
AutorDominika Siwińska | 4 czerwca 2018
Program do prezentacji – przegląd aplikacji
W mojej subiektywnej ocenie jeszcze do niedawna istniał tylko jeden słuszny program do prezentacji. Dziś chce Ci pokazać, że na rynku dostępnych jest co najmniej kilka alternatywnych narzędzi, które z...
AutorDominika Siwińska | 19 stycznia 2018
Kartka na Dzień Babci i Dziadka – do pobrania
Pamiętasz, że 21.01 obchodzimy Dzień Babci, a 22.01 - Dzień Dziadka? Jeśli dopiero Ci o tym przypomniałam, to nic straconego. Przygotowałam kartki, które możesz wysłać smsem albo samodzielnie wydrukować. Oczywiście...