Fonty z polskimi znakami stylizowane na pismo odręczne

Fonty z polskimi znakami stylizowane na pismo odreczne

W ostatnim czasie sporo pisałam o typografii. Na zakończenie tego cyklu chciałabym pokazać Wam przydatne zestawienia fontów stylizowanych na pismo odręczne, które znalazłam w bazie Google fonts. Dlaczego akurat czcionki od Google? Bo łatwo je zainstalować (przeczytaj ten wpis jeśli nie wiesz jak pobrać fonty na komputer), bo są bezpłatne (zarówno do użytku prywatnego jak i komercyjnego) oraz mają świetną wyszukiwarkę. W bazie bardzo łatwo znajdziesz m. in. fonty z polskimi znakami stylizowane na pismo odręczne.

Poniżej przygotowałam pomocną infografikę, dzięki której bardzo łatwo wybierzesz efektowne fonty typu „pisanki”. Na początek wybrałam 16 przykładów, które świetnie sprawdzą się np. jako logotypy czy jako hasła na banerach. Fonty uporządkowane są alfabetycznie. W kolejnym cyklu pokażę Wam uzupełnioną kolekcję. Do testów wybrałam frazę „mroźny dzień” – dzięki temu możecie szybko ocenić czy dany font jest czytelny i atrakcyjny również z polskimi znakami.

Jak projektować grafiki z polskimi znakami

Język polski jest piękny i każdy z nas o tym wie:-) Mamy w alfabecie wiele wspaniałych wyróżników, takich jak dodatkowe kropli, kreski, które sprawiają, że już z daleka wiadomo co to za język. Jednak ta „wyjątkowość” w przypadku projektowania sprawia, że dużo trudniej uzyskać zadawalający efekt. Kiedy przeglądałam inspiracje na Pintereście, znalazłam rewelacyjne przykłady ręcznego pisma, ale przygotowane tylko dla języka angielskiego. Np. napis „hello”: krótki, prosty i wyraźny nawet przy bardzo finezyjnym kroju pisma. Nasze „dzień dobry” nie wygląda już tak czytelnie i minimalistycznie.

Graficzna porada: spróbuj tak przeedytować tekst żeby było w nim jak najmniej polskich znaków. Postaraj się też maksymalnie skrócić frazę, np. wyrzucając zbędne przymiotniki i zaimki. Jeśli to niemożliwe, upewnij się, że Twój napis jest czytelny. Niestety fonty z polskimi znakami stylizowane na pismo odręczne mogą być bardzo trudne do szybkiego odczytania – takie hieroglify sprawią, że Wasz baner czy logo staną się bezużyteczne.

fonty z polskimi znakami stylizowane na pismo odręczne - infografika

Infografika: fonty z polskimi znakami stylizowane na pismo odręczne

Mam nadzieję, że to zestawienie będzie dla Was przydatne. Wkrótce kolejny wpis, w którym znajdziecie porady dotyczące projektowania grafik z wykorzystaniem krojów pisma stylizowanych na odręczne. Powiem Wam także jak rozwiązać problem, kiedy wybrany przez nas krój pisma nie posiada w zestawie polskich ogonków.


Chcesz wiedzieć więcej o rozwoju pisma czy współczesnej typografii? Zapraszam Cię do przeczytania kolejnych artykułów poświęconych tej tematyce:


Podobał Ci się ten wpis? Może zechcesz odwiedzić mnie na Facebooku? Będzie mi miło mogąc Cię lepiej poznać:-) Na profilu znajdziesz więcej porad dotyczących pracy z grafiką, przydatnych w codziennym życiu (nie tylko zawodowym). Kliknij na ikonkę poniżej żeby odwiedzić mnie na FB. Do usłyszenia / do zobaczenia!

O Autorce

Dominika Siwińska

Projektant, grafik i trener z wieloletnim doświadczeniem. Z zawodu czarodziejka – sprawiam, że świat wokół staje się ładniejszy:-) Z pasji projektant i ekspert do spraw komunikacji. Z wykształcenia filolog po grafice komputerowej. A na co dzień mama, żona, a także miłośniczka książek oraz piękna w każdej postaci. Masz pytania, napisz: kontakt@socjografka.pl

Sprawdź także

AutorDominika Siwińska | 19 lipca 2018
Planoly – planowanie postów na Instagramie
Planoly - czy to kolejna niepotrzebna aplikacja? Sporo blogerów pisze ostatnio, że ich czytelnicy przenoszą się na Instagram. Skoro tak, to warto się przyjrzeć co robią najlepsi w swoim fachu....
AutorDominika Siwińska | 4 czerwca 2018
Program do prezentacji – przegląd aplikacji
W mojej subiektywnej ocenie jeszcze do niedawna istniał tylko jeden słuszny program do prezentacji. Dziś chce Ci pokazać, że na rynku dostępnych jest co najmniej kilka alternatywnych narzędzi, które z...
AutorDominika Siwińska | 25 stycznia 2018
Ozdobne czcionki do projektowania grafik
Dziś mam dla Ciebie drugą część infografiki z polskimi znakami stylizowanymi na pismo ręczne. Być może któryś z pokazanych fontów zainspiruje Cię oraz ułatwi pracę podczas projektowania prezentacji albo banerów...