Planoly – czy to kolejna niepotrzebna aplikacja? Sporo blogerów pisze ostatnio, że ich czytelnicy przenoszą się na Instagram. Skoro tak, to warto się przyjrzeć co robią najlepsi w swoim fachu. I jak to robią!
Planoly – prosta metoda na ładny Instagram
Chyba nikt z Was nie wierzy, że te pięknie skomponowane profile to dzieło przypadku. Nie wiem czy znacie już Planoly, ale jeśli rozważacie poważne zajęcie się Instagramem, to uważam, że warto się przyjrzeć tej aplikacji. Zwłaszcza, że w szerokim zakresie jest ona bezpłatna i znacznie ułatwia planowanie postów. Co więcej – aplikacja Planoly jest zatwierdzonym partnerem wspierającym Instagram. Dzięki temu nie musicie się martwić, że np. zablokujecie w ten sposób swoje konto.
Jeśli lubisz szukać inspiracji, zapraszam Cię do odwiedzenia Instagrama Socjografki. Będzie mi miło lepiej Cię poznać:-)
Czego dowiesz się z tego wpisu?
Krótki opis Planoly: aplikacja pomoże Ci zaplanować siatkę ze zdjęciami tak, żeby całość wyglądała spójnie. Do tego możesz ustawić posty na cały miesiąc, zapominając o konieczności regularnego publikowania. Daje Ci też wygodny sposób przeglądania statystyk i komentarzy. Przy okazji jest bardzo ładna, intuicyjna i praktycznie bezpłatna. Jedyna istotna wada – niedopracowane logowanie.
- Planowanie postów na Instagramie
- Jak zainstalować Planoly app
- Pierwsze kroki w aplikacji Planoly
- Automatyczne ustawianie postów na Instagramie
- Analiza statystyk i komentarzy
- Różnica między wersją płatną i bezpłatną
- Czemu warto korzystać z Planoly
- Inspirujące profile na Instagramie warto obserwowania
- Prezent: alternatywne narzędzie od Socjografki
1. Planowanie postów na Instagramie
Instalacja aplikacji Planoly – pobierz
Po co tracić czas na naukę kolejnej bezsensownej aplikacji skoro można publikować posty bezpośrednio z telefonu, do tego w czasie rzeczywistym? Jeśli zadajesz sobie to pytanie, to ten wpis nie jest raczej dla Ciebie;-) Aplikacja Planoly w dużej mierze jest dla osób które w jakiś sposób żyją z Instagrama. Jeśli publikujesz zdjęcia pod wpływem chwili czy chcesz pokazać światu swoje „tu i teraz”, lepiej zostań przy tradycyjnym sposobie zamieszczania postów. Gdy jednak zastanawiasz się czemu niektóre profile są takie piękne, spójne i każde zdjęcie wygląda jak puzzel, harmonijnie grający z resztą układanki, to jest narzędzie dla Ciebie!
2. Jak zainstalować Planoly app
Moim zdaniem to najtrudniejsza część zadania. Kiedy wejdziesz do sklepu Google play na pewno zauważysz morze negatywnych komentarzy dotyczących instalacji. Nie dziwię się – ktoś odpowiedzialny za ten element procesu musi naprawdę nie lubić swojej pracy;-) Mi też przy pierwszych 5 próbach nie udało się odpalić Planoly. Napisałam nawet maila do działu pomocy. Na plus działa to, że odpisali w ciągu godziny. Nie napisali nic odkrywczego poza „you can log in through „LOGIN WITH INSTAGRAM” with your IG account: @socjografka”. I w sumie jest to chyba jedyna metoda żeby się poprawnie zalogować na androidzie czy windows.
Na dole widzisz żółtą strzałkę – użyj tej metody logowania (screen 1). Jeśli wcześniej założyłeś profil, to najpierw się z niego wyloguj (screen 2).
W moim przypadku zakładanie profilu i logowanie się bezpośrednio z aplikacji zawsze kończyło się tym samym komunikatem ” The Instagram account socjografka is already linked to another account. Try adding a different one.” Dlatego rekomenduję logowanie bezpośrednio przez Instagram. U mnie wystarczyło, że raz się zalogowałam (korzystam z Chrome), zapamiętałam hasło i więcej nie musiałam powtarzać tej operacji.
Jedyny błąd jaki zauważyłam, to problem z zalogowaniem do Planoly kiedy nie jestem jednocześnie zalogowana do Instagrama na komputerze albo telefonie. Więc jeśli coś pójdzie nie tak z logowaniem, sprawdź czy jesteś zalogowany do Instagrama.
Najnudniejsza i najtrudniejsza część już za nami – teraz będzie przyjemniej:-)
3. Pierwsze kroki w aplikacji Planoly
LEWY PANEL: Po zalogowaniu zobaczysz panel w którym znajdą się wszystkie załadowane przez Planoly obrazy oraz kalendarz pokazujący harmonogram publikacji postów. Najpierw skupię się na lewym panelu. To co w nim najważniejsze to przycisk ADD NEW MEDIA. Swoje zdjęcia możesz wgrać z komputera, google drive czy dropboxa. Działa tez opcja drag and drop. Istotna uwaga: w bezpłatnej wersji możesz wgrać tylko 30 zdjęć w miesiącu. Warto więc przemyśleć które obrazy wgrać do aplikacji (tu przyda się mój prezent z końca posta). Kiedy już załadujesz swoje obrazy, możesz rozpocząć ich sensowne układanie. Dzięki widokowi siatki, po lewej stronie możesz sprawdzić czy całość tworzy harmonijny układ. Łatwiej też wychwycić, czy któreś ze zdjęć swoim stylem, kolorystyką albo układem nie zaburza kompozycji.
PRAWY PANEL: Kiedy już wgrasz zdjęcia możesz przystąpić do ich zaplanowania w czasie. Żeby zaplanować kiedy dany post ma się pojawić wystarczy kliknąć na zdjęcie w lewym panelu. Na screenie poniżej widać które pozycje trzeba wypełnić: zaczynamy od opisu zdjęcia i dodaniu hastagów (oczywiście najpierw kasując napis sent via@…). Dla ułatwienia po prawej stronie pod przyciskiem # możesz wczytać zapisane wcześniej tagi. Na koniec wybierasz z kalendarza datę. O przycisku auto post napiszę więcej w kolejnym akapicie.
Gdy już wypełnisz wszystkie pola możesz kliknąć SAVE. Nastąpią wtedy 2 zmiany: w lewym panelu na obrazie pojawi się ikona S (scheduled). A po prawej stronie w kalendarzu wyświetli się informacja o zaplanowanym poście. Żeby to lepiej zobaczyć możesz zmienić widok kalendarza: z month na week. Wtedy zobaczysz nie tylko daty zaplanowanych postów, ale także ich podgląd w formie miniatur.
Publikacja postów: kiedy nadejdzie ustalony przez Ciebie termin, na Twój telefon przyjdzie powiadomienie, że post czaka na Twoją autoryzację. Po zatwierdzeniu zostaniesz przeniesiony do aplikacji Instagrama, z jedną małą różnicą – na koniec, przez samą publikacją zdjęcia, klikasz „wklej” – w ten sposób przekleisz wcześniej stworzony opis posta wraz z hastagami. Jeśli taki sposób autoryzacji Cię męczy, przeczytaj kolejny akapit.
4. Automatyczne ustawianie postów na Instagramie
Na początku ostrzeżenie: ta opcja działa tylko na kontach biznesowych. Czyli najpierw musisz bezpłatnie przekształcić konto prywatne w biznesowe (zajmie Ci to 2 minuty). Kiedy już masz konto biznesowe możesz zacząć publikować posty automatycznie. Więcej na ten temat w poście na blogu o tej aplikacji.
Z tej opcji możemy skorzystać tylko przy planowaniu postów w jpg i png. Nie zaplanujemy postów z kilkoma grafikami, relacji czy video. Żeby móc automatycznie publikować posty wystarczą 2 kroki: najpierw zgadzamy się na włączenie opcji auto post z poziomu Planoly (screen poniżej). W menu rozwijanego w prawym górnym roku wybierz My profile, przewiń stronę do dołu i znajdź zakładkę Managed accounts z twoim zdjęciem profilowym. Kliknij na przycisk Auto post, a potem odznacz opcję Enable Direct Instagram Publishing. Na tym etapie przechodzimy do drugiego kroku: czyli jesteśmy przekierowywani do Instagrama, tam zgadzamy się na dostęp do naszych danych dla aplikacji Planoly.
Jak poznać że się udało? Kiedy będziesz panować nowy post, obok daty pojawi się suwak z opcją Auto post (ta opcja stanie się domyślna dla wszystkich nowych postów). Co więcej – w lewym menu zmieniu się ikonka – z literki S na S + A wraz z papierowym samolocikiem.
5. Analiza statystyk i komentarzy Planoly
Kiedy już wgrasz trochę zdjęć, dostaniesz pierwsze serduszka i komentarze, możesz zacząć analizę statystyk. Nie są one tak dokładne i rozbudowane jak te oferowane na profilach firmowych bezpośrednio na Instagramie. Jeśli kręcą Cię wykresy i tabelki możesz zawsze bezpłatnie zamienić konto prywatne na firmowe na Insta i tam analizować ruch na swoim koncie. W Planoly widzimy jedynie podstawowe informacje. Możemy łatwo podejrzeć ile komentarzy dostaliśmy w ostatnim tygodniu i miesiącu, ile przybyło nam obserwujących czy ile w sumie otrzymaliśmy serduszek. Dla „zawodowców” to na pewno za mało. Za to kiedy dopiero zaczynamy przygodę z Instagramem, taki obraz będzie wystarczający.
Komentarze: niestety tu pierwszy raz poczułam niedosyt. W wersji bezpłatnej mogę zobaczy tylko 5 ostatnich komentarzy (i bezpośrednio mogę na nie odpowiadać). Często źle się z tym czuję, że bezpośrednio na Instagramie giną mi komentarze – w powiadomieniach coraz trudniej mi je wyłapać. Dlatego zakładka Komentarze na Planoly to dla mnie hit (szkoda, że płatny…). Niemniej jednak funkcja warta uwagi.
6. Różnica między wersją płatną i bezpłatną
Dla kogoś, kto dopiero zaczyna zabawę z Instagramem, opcja bezpłatna jest wg mnie wystarczająca. Przy założeniu, że nie publikujemy za często i wiemy co chcemy opublikować, to naprawdę fajne narzędzie. Jednak kiedy chcemy wrzucić więcej niż 30 zdjęć, zobaczyć statystyki za 3 lata czy móc czytać i odpowiadać na komentarze poprzez Planoly, lepiej zainwestować i kupić pakiet. Myślę, że płatne plany są ciekawą opcją dla osób, które prowadza kilka profili dla swoich klientów i chcą z jednego miejsca zarządzać wieloma kontami. Dla przeciętnego użytkownika płacenie ze dostęp do 5 kont czy danych za ostatnie kilka lat wydaje się niepotrzebne.
7. Czemu warto korzystać z Planoly?
Często w życiu tak się jakoś składa, że apetyt rośnie w miarę jedzenia. W każdym razie u mnie tak jest. Kiedy pierwszy raz weszłam na Instagram wystarczyło mi oglądanie zdjęć innych, robionych przez zdolniejszych ode mnie. Ale z czasem zamarzył mi się własny profil z pięknymi zdjęciami. I wtedy zaczęły się schody… zabrakło mi chyba talentu albo cierpliwości – kiedy patrzyłam na moją siatkę ze zdjęciami czułam, że coś jest nie tak. Zaczęłam czytać, przeglądać profile zawodowców i wtedy odkryłam, że Instagram to potężna machina marketingowa, rządząca się swoimi prawami. Bez narzędzi wspierających naszą pracę jest po prostu trudniej.
Nie oznacza to, że zaraz musisz instalować Planoly czy jakiekolwiek narzędzie do planowania postów. Wydaje mi się jednak, że jeśli chce się traktować Instagrama „na poważnie” warto przyjrzeć się tej aplikacji bliżej. Podsumowując: dlaczego warto korzystać z Planoly? Aplikacja jest w dużej mierze bezpłatna, intuicyjna w obsłudze, pamięta o publikowaniu postów, ułatwia harmonijne zarządzanie profilem, do tego ma piękny i dopracowany interface.
8. Inspirujące profile na Instagramie warte obserwowania
Jako grafik i projektant staram się na bieżąco obserwować to co piękne. Mogę nawet przyznać, że traktuję to jako bardzo przyjemną część mojej pracy: szukanie inspiracji, które potem pomagają mi być bardziej wrażliwą na współczesne trendy. Tobie też polecam poszukanie takich profili w swojej branży. Przeglądanie zdjęć znajomych z wakacji bywa wciągająca, ale czasem warto się przełamać i popatrzeć na dobry design:-) Żeby Cię zachęcić do poszukiwań polecam kilka kont związanych z projektowaniem:
- @graphicdesigncentral
- @andreasmhansen
- @welovewebdesign
- @graphicdesignblg
- @branding_design
- @logoinspirations
- @logoplace
- @designtrip
- @behance
- @goodtype
- @cerealmag
- @mdemilan
- @gfx.mob
- @banksy
- @adobe
9. Prezent: proste narzędzie do planowania siatki postów na Instagram
Nie byłabym sobą, gdybym nie wymyśliła jakiegoś alternatywnego rozwiązania, wykorzystującego PowerPoint:-) Przygotowałam bardzo proste narzędzie do podglądu postów na komputerze – nie jest oczywiście tak piękne i funkcjonalne jak Planoly, ale ma jedną podstawową zaletę: nie będziesz mieć problemów z logowaniem. Poza tym to szybki sposób na sprawdzenie jak Twoje zdjęcia będą wyglądały w zestawieniu z pozostałymi, które już masz na swoim Insta.
Wystarczy, że zrobisz print screen z twojego profilu, który pokazuje ostatnie 9 zdjęć (potem np. w Paint możesz wyciąć fragment ze zdjęciami). Przycięty screen wklejasz do PowerPoint w dużej ramce na dolnej połowie strony. Potem wybierasz z dysku zdjęcia, które chcesz „przymierzyć” do swojego profilu. Jak to zrobić: z menu Wstawianie wybierasz ikonkę Obrazy, z dysku wybierasz 6 zdjęć i klikasz Wstaw. Te 6 zdjęć powinno się automatycznie wpasować w ramki na górnej połowie strony. Kiedy chcesz wymienić zdjęcie z ramki, wystarczy, że klikniesz na nie jednokrotnie i wciśniesz delete. Żeby ponownie wypełnić ramkę obrazem klikasz raz na środek danego pola (jest w nim mała ikonka obrazka) i ponownie wybierasz z dysku zdjęcie.
Dla mnie to pewne ułatwienie, żeby sprawdzić czy zdjęcie współgra z innymi. W ten sposób ograniczam pomyłki przed przerzuceniem do Planoly. Przydaje się zwłaszcza w momencie kiedy ma się darmowy pakiet i limit na przesyłanie zdjęć.
Podsuwanie: po co Ci Planoly?
Aplikację polecam każdemu, kto tak jak ja próbuje przekonać się do Instagama:-) Myślę, że to dobry punkt wyjścia do walki o lepsze statystyki na profilu. Zwłaszcza kiedy prowadzisz mały biznes, któremu przydałaby się darmowa i dobrze zaplanowana reklama. Dla mnie jest to teraz spore wsparcie, zwłaszcza, że w mojej firmie poza projektowaniem i spotkaniami z klientami, staram się jednocześnie robić za serwis komputerowy, księgową, specjalistę od marketingu itd. Skoro więc chcę być obecna na FB, Linkedin, prowadzić bloga i jeszcze mieć czas na sen, to muszę się „onarzędziować”. I Tobie to też polecam!
Jeśli chcesz poznać wartościowe i bezpłatne aplikacje, ucząc się przy okazji przydatnych rzeczy związanych z projektowaniem, zapraszam Cię do śledzenia kategorii Narzędzia. Pokazuję w niej ciekawe aplikacje oraz uczę jak z nich korzystać.
O Autorce
Dominika Siwińska
Projektant, grafik i trener z wieloletnim doświadczeniem. Z zawodu czarodziejka – sprawiam, że świat wokół staje się ładniejszy:-) Z pasji projektant i ekspert do spraw komunikacji. Z wykształcenia filolog po grafice komputerowej. A na co dzień mama, żona, a także miłośniczka książek oraz piękna w każdej postaci. Masz pytania, napisz: kontakt@socjografka.pl