Program do prezentacji – przegląd aplikacji

W mojej subiektywnej ocenie jeszcze do niedawna istniał tylko jeden słuszny program do prezentacji. Dziś chce Ci pokazać, że na rynku dostępnych jest co najmniej kilka alternatywnych narzędzi, które z powodzeniem mogą konkurować z pakietem Office. Od razu uczciwie zaznaczę, że moim ulubionym narzędziem do tworzenia prezentacji był, i nadal jest PowerPoint:-)


Programy do prezentacji w wersji dla niecierpliwych – spis wszystkich opisywanych narzędzi:

  • PowerPoint (płatny, bardzo rozbudowany, mój ulubiony)
  • Prezi (płatny, dla tych którzy lubią zostawać na długo w pamięci i „cierpią” na nadmiar czasu)
  • Prezentacje Google (bezpłatne, online, dużo funkcji, proste w obsłudze)
  • Canva (darmowa aplikacja dla miłośników piękna w prostej formie)
  • Piktochart (podobne do Canva, ale mniej funkcjonalne narzędzie online)
  • WPS Presentation (chińska kopia Office, w dość szerokim zakresie bezpłatna)
  • Libre Office (nie wiem czy ten program ma jakieś zalety..)

PowerPoint

To jedyny program do prezentacji z którego korzystam na co dzień. Ci którzy piszą do mnie na Facebooku czy czytają bloga wiedzą, że około 60% przychodu mojej firmy, to wpływy z projektowania prezentacji. Ponieważ jest to dla mnie źródło utrzymania, chce mieć pewność, że korzystam z najlepszego dostępnego na rynku rozwiązania. I według mnie jest nim właśnie program PowerPoint. Cenię inne aplikacje, czasem sięgam po nowe rozwiązania, bo chcę być na bieżąco, ale to produkt z pakietu Office trzyma od lat najwyższy poziom.

Nie będę rozpisywać się nad zaletami PowerPoint, bo napisałam na ten temat całą serię postów – PowerPoint prezentacje. Skupię się raczej na 2 elementach, które mogą budzić obawy. Po pierwsze cena: większość podobnych aplikacji można pobrać za darmo, np. kopię programu PowerPoint „stworzoną” przez Chińczyków. Obecnie pakiet Office 365 to koszt 29,99 zł za jeden miesiąc (bez konieczności przedłużania umowy). Uważam, że jeśli mamy stworzyć wartościowy materiał, który pomoże nam np. w przygotowaniu oferty dla naszej firmy, to opłata nie powinna nas zniechęcić. Zawsze możemy też pobrać 30-dniową wersję próbną i w tym czasie stworzyć cały materiał.

Drugą kwestią, którą chcę przy tej okazji poruszyć, to bezpłatne szablony prezentacji oraz ogólna estetyka projektów tworzonych w PowerPoint. Panuje mit, że w PowerPoint nie da się zrobić pięknej prezentacji. Moim zdaniem przekonanie to bierze się m. in. z koszmarnych wzorów gotowych slajdów dostępnych bezpośrednio w programie. Czasem klienci przesyłają mi do poprawy prezentacje w których wykorzystano jeden z wbudowanych szablonów. Zazwyczaj materiał jest do zaprojektowania od początku, bo rzadko da się coś z tego uratować.

Zachęcam Cię więc do tworzenia własnych szablonów – możesz poszukać inspiracji na mojej tablicy na Pintereście albo nauczyć się tego z poradnika – Szablon prezentacji PowerPoint. Jeśli chcesz zobaczyć nowoczesne i piękne projekty prezentacji tworzonych w PowerPoint, zapraszam Cię serdecznie do odwiedzenia mojego sklepu on-line.

program do prezentacji powerpoint

Prezi

Na tym blogu wyrażam swoje subiektywne opinie, więc przy tym programie muszę napisać, że zawsze kiedy myślę o tej aplikacji, nasuwa mi się na myśl zwrot „przerost formy nad treścią”. Niemniej jednak na pewno jest to jeden z efektowniejszych sposobów na przygotowanie wyjątkowej, multimedialnej prezentacji. Czym się wyróżnia Prezi? Przede wszystkim niestandardowym przechodzeniem pomiędzy slajdami. W praktyce nie tworzymy kilkunastu oddzielnych slajdów, tylko jedną, dużą makietę. Trochę jak w przedszkolu – układamy dziesiątki grafik i tekstów na czymś co przypomina mapę, a potem rysujemy przejścia pomiędzy elementami, które zmieniają się wraz z opowiadaną przez nas historią. Kiedy przechodzimy do kolejnego punktu na „mapie”, wybrany element jest przybliżany (działa podobnie jak zoom w aparacie). W efekcie wychodzi nam prezentacja multimedialna, w formie nieco przypominająca film animowany.

Żeby zacząć sprawnie projektować w Prezi trzeba poświęcić kilka dni, a zrobienie jednej prezentacji, to co najmniej kilka godzin pracy. Ponadto w sieci jest stosunkowo mało bezpłatnych materiałów i szkoleń dotyczących pracy z tym programem. Nie mówiąc już o braku darmowych szablonów, które można szybko dostosować do swoich potrzeb. Muszę Cię też ostrzec, że te piękne przykładowe prezentacje jakie widzisz na ich stronie, wymagają sporej wiedzy z zakresu projektowania graficznego. I aż prosi się o ostrzeżenie „nie próbuj tego sam w domu;-)

Prezentacja wykonana w tym  programie bez wątpienia przyciągnie wzrok i zostanie w pamięci odbiorców. Pytanie tylko czy nadmiar efektów nie odwróci uwagi od treści naszego wystąpienia czy oferty jaką chcemy zaprezentować. Musimy też pamiętać, że nie możemy tej prezentacji otworzyć na dowolnym komputerze i szybko przeedytować wybranego elementu. Dla mnie to duży problem, bo nie zawsze występuję mając do dyspozycji swój komputer. Do tego ten program do prezentacji jest płatny – minimum 5$ miesięcznie. Reasumując: fajny gadżet dla kogoś ktoś ma dużo wolnego czasu, cierpliwości i chce się wyróżnić z tłumu:-)

program do prezentacji prezi

Prezentacje Google

Uwielbiam narzędzia w chmurze, stąd mój entuzjazm do aplikacji od Google. Prawie każdy zna program PowerPoint – niestety, żeby zacząć w nim tworzyć, trzeba wykupić licencję. W tym wypadku wystarczy przeglądarka Chrome, adres gmail oraz dostęp do Internetu (ok, wiem, dla niektórych to też będzie problem). Co więcej – nie musimy niczego instalować na dysku w komputerze.

Czemu warto korzystać z Google prezentacje? Ponieważ jest to rewelacyjne narzędzie do pracy on-line, łączące w sobie zalety pracy w chmurze z rozwiązaniami znanymi z aplikacji offline. Samo tworzenie slajdów jest bardzo intuicyjne i szybkie. Ponadto możemy zaprosić do pracy kilka sposób, które wraz z nami mogą pracować nad dokumentem. Nie musimy się też martwić, że nasza praca gdzieś przepadnie, bo wszystkie zmiany są automatycznie zapisywane na dysku w chmurze. Dodatkowo po skończonej pracy możemy pobrać plik np. w pptx (i skończyć pracę w programie PowerPoint), a także w zapisać w formatach pdf, jpg czy png. Nasze slajdy możemy tworzyć także w widoku wzorca, co bardzo usprawnia pracę. Możesz też zainstalować dodatki takie jak pakiety ikon, grafik czy interaktywne pola formularzy. Jeśli jesteś fanem animacji, też znajdziesz coś dla siebie:-)

Żeby zacząć tworzyć profesjonalne slajdy wystarczy dosłownie godzina i podstawowa znajomość pakietu Office. Ten program do prezentacji ma dla mnie jeden znaczący minus: brak dostępu do wszystkich używanych i zainstalowanych przeze mnie fontów. Czemu mnie to irytuje? Otóż przy próbie importu prezentacji z mojego dysku, wykonanej w PowerPoint, fonty się po prostu „krzaczą”. Natomiast bardzo dobrze importują się filtry kolorystyczne, transparentności czy wyrównania. Podsumowanie: prezentacje Google to dobre rozwiązanie do każdego kto korzysta z przeglądarki Chrome i lubi bezpłatne rozwiązania w świetniej jakości.

program do prezentacji prezentacje google

Canva

Kolejna bezpłatna aplikacja w chmurze. Wystarczy się zalogować, spędzić 10 minut na nauce program, przeczytać mój wpis dotyczący projektowania w Canva i już można zacząć tworzyć niepowtarzalne i zjawiskowe prezentacje:-) W opcji płatnej możliwe jest zespołowe tworzenie materiałów oraz wgrywanie korporacyjnych kolorów i fontów.

Co wyróżnia Canvę na tle pozostałych narzędzi? Cudownie prosty interface i niesamowite szablony. Moim zadnie dzieciaki na lekcjach informatyki na pierwszych zajęciach powinny zaczynać od włączenia Canva:-) Wcześniej pisałam, że piętą achillesową programu PowerPoint są wbudowane szablony – w tym wypadku jest zupełnie odwrotnie. Każdy może tu stworzyć piękną prezentację. Bez konieczności doktoryzowania się w dziedzinie grafiki komputerowej. Wystarczy wybrać format prezentacji 4:3 albo 16:9, przejrzeć przepastną bibliotekę bezpłatnych szablonów i po jakiś 30 minutach mamy gotową prezentację! Jeśli masz jakieś wątpliwości podaję link do pomocy Canva gdzie znajdziesz odpowiedzi na najczęstsze pytania. Dla niektórych problemem może być konieczność płacenia za grafiki czy ikony. O tym jak uniknąć dodatkowych opłat pisałam w tym poście Jak zacząć tworzyć w Canva. Czasem trochę mi przeszkadzają opcje eksportu: finalne slajdy mogę edytować tylko w Canva. Kiedy np. nie mam dostępu do sieci, może to być nieco problematyczne. Podsumowanie: to mój nr 1 wśród aplikacji on-line, doskonały program do prezentacji dla początkujących projektantów, niestety nieco zbyt ubogi dla zaawansowanych użytkowników tworzących biznesowe, wieloslajdowe prezentacje.

Przydatna wskazówka: świetne efekty daje łączenie slajdów z Canva z PowerPoint. Wystarczy że zapiszesz swoją pracę w formacie png i wkleisz do PowerPoint (pilnując wcześniej formatu, czyli np. żeby w obu przypadkach było to 16:9). Często w ten sposób wykonuję slajdy przekładkowe w moich materiałach.

program do prezentacji canva

PIKTOCHART

Uboższa i mniej intuicyjna wersja Canva. Aplikacja w podstawowym zakresie jest darmowa, jednak wiele atrakcyjnych szablonów jest już płatna. To samo dotyczy opcji zapisywania materiału – niestety, ale naszą pracę możemy pobrać jedynie w formacie png w dość niskiej jakości. W praktyce po skończeniu projektowania prezentacji mamy kilkanaście oddzielnych plików png, które nie tworzą całości. Wyższa jakość oraz forma pdf są dostępne tylko po przejściu na płatny pakiet: cena to minimum 15$ za jeden miesiąc.

Zaletą Piktochart jest duży wybór ikon, który jest powiązany z głównym zadaniem tej aplikacji, czyli projektowaniem infografik. Dużym plusem są nowoczesne i minimalistyczne szablony. Reasumując: na tle konkurencji ten program do prezentacji wypada mizernie, więc chyba szkoda czasu na poznawanie jego zastosować, gdy chcemy zaprojektować więcej niż jeden slajd.

WPS Presentation

Oprogramowanie od Chińczyków to specyficzne zjawisko. W praktyce jest to kopia pakietu Office (PowerPoint, Excel i Word). Nawet strona sprzedażowa wygląda dość podobnie… W ramach rozrywki można urządzić zawody w konkurencji „znajdź różnicę” – mi nie udało się na tym polu jakoś szczególnie wykazać;-) W praktyce jest to kopia programu PowerPoint. Co więcej – oferuje polską wersję językową wraz z opcją sprawdzania pisowni. Po zaimportowaniu prezentacji przygotowanej w formacie pptx i otworzeniu jej w WPS Presentation, nie znalazłam żadnego błędu. W bezpłatnym pakiecie mamy dostępne praktycznie wszystkie niezbędne funkcje. Podaję link gdzie możesz porównać sobie co jest w wersji za free, a co w płatnych.

Ciężko mi znaleźć jakieś wady (poza kwestiami etycznymi). Jedna uwaga: aplikacja działa niczym wirus – od razu po zainstalowaniu „odcina” możliwość otwierania dokumentów w formacie znanym z pakietu Office, sama ustawia się jako program domyślny. Jedyny skuteczny sposób żeby to zmienić, to jej odinstalowanie…

Podsumowanie: jeśli komuś nie przeszkadza kopiowanie oprogramowania przez Chińczyków, to jest to doskonały, bezpłatny program do prezentacji dla wszystkich osób przyzwyczajonych do PowerPoint i potrzebujących rozbudowanych funkcji przy tworzeniu slajdów.

Libre office

Zdecydowałam się na dodanie tej aplikacji tylko dlatego, że czasem klienci pytają mnie o to czy mogę przygotować materiał w tej opcji. Osobiście bardzo nie lubię tego oprogramowania. Nie jestem w stanie iść na tak wiele kompromisów.

Sama aplikacja jest po prostu brzydka i nawiązuje stylistyką do programów tworzonych w latach 90-tych. Do tego ma zdecydowanie mniej funkcji niż chociażby bezpłatne prezentacje Google. Nie ma też wbudowanych pięknych szablonów jak np. Canva. Zawiera też wiele błędów, które powodują sporo problemów przy konwersji na inne formaty.

Reasumując: tworzenie prezentacji w Libre office to zadanie dla wytrwałych pasjonatów.


Program do prezentacji: podsumowanie

Na koniec chciałabym dodać, że przy tworzeniu dobrej prezentacji liczy się nie tylko sama aplikacja w której zaprojektujemy slajdy. Warto znać podstawowe zasady doboru typografii, kolorów, mieć wyczucie kompozycji czy wiedzieć skąd czerpać bezpłatne obrazy i ikony. Efekt końcowy naszej pracy zależy od wielu czynników. W tym wypadku program do prezentacji (choćby najdroższy i najbardziej rozbudowany) nie jest w stanie za nas zaprojektować profesjonalnego materiału. Nawet Canva nie pomoże przy składaniu wieloslajdowego materiału w którym będzie dużo tekstu (zwłaszcza polskiego, który nie rozkłada się tak seksownie jak ten angielski, pokazywany w szablonach).

Nie próbuję Cię teraz zniechęcać do samodzielnego projektowania slajdów – wręcz przeciwnie:-)  Zapraszam przy okazji na moje bezpłatne lekcje projektowania graficznego, gdzie krok po kroku omawiam najważniejsze zagadnienia związane z tworzeniem pięknych materiałów.

Życzę powiedzenia w pracy! Daj znać jeśli mogę Ci jeszcze jakoś pomóc w doborze aplikacji do tworzenia prezentacji.

Autorski e-book „Jak tworzyć profesjonalne prezentacje PowerPoint”

Przy okazji zachęcam Cię do zakupu mojego autorskiego e-booka „Jak tworzyć profesjonalne prezentacje PowerPoint„. Jest to kompleksowy poradnik, który pomoże Ci projektować piękne slajdy, nie tracąc przy tym za wiele czasu i energii:-) Dodatkowo e-book zawiera rozdziały, które uzupełnią Twoją wiedzę z podstaw projektowania graficznego. W konsekwencji Twoje prezentacje będą zgodne z najnowszymi trendami w projektowaniu.

 

 

O Autorce

Dominika Siwińska

Projektant, grafik i trener z wieloletnim doświadczeniem. Z zawodu czarodziejka – sprawiam, że świat wokół staje się ładniejszy:-) Z pasji projektant i ekspert do spraw komunikacji. Z wykształcenia filolog po grafice komputerowej. A na co dzień mama, żona, a także miłośniczka książek oraz piękna w każdej postaci. Masz pytania, napisz: kontakt@socjografka.pl

Sprawdź także

AutorDominika Siwińska | 28 lutego 2020
Jak szybko przygotować prezentację PowerPoint za pomocą wzorców slajdów
W tym poście pokażę jak  szybko przygotować prezentację PowerPoint. Zobaczysz jak wiele zalet ma korzystanie z dobrze skonfigurowanych wzorców PowerPoint. Postaram się pokazać Ci jak wykorzystać profesjonalne wzorce dostępne w...
AutorDominika Siwińska | 25 stycznia 2018
Ozdobne czcionki do projektowania grafik
Dziś mam dla Ciebie drugą część infografiki z polskimi znakami stylizowanymi na pismo ręczne. Być może któryś z pokazanych fontów zainspiruje Cię oraz ułatwi pracę podczas projektowania prezentacji albo banerów...
AutorDominika Siwińska | 19 stycznia 2018
Kartka na Dzień Babci i Dziadka – do pobrania
Pamiętasz, że 21.01 obchodzimy Dzień Babci, a 22.01 - Dzień Dziadka? Jeśli dopiero Ci o tym przypomniałam, to nic straconego. Przygotowałam kartki, które możesz wysłać smsem albo samodzielnie wydrukować. Oczywiście...