Skróty klawiaturowe w PowerPoint, które musisz znać

Skróty klawiaturowe w PowerPoint, które musisz znać

Od wielu lat przygotowuję różnego rodzaju prezentacje i wiem, że potrafi to być męczące i niewdzięczne zadanie. Ale wiem też, że można sobie trochę pomóc i sprawić, że praca będzie szła nam sprawniej. Skróty klawiaturowe w PowerPoint potrafią bardzo usprawnić naszą pracę – wystarczy je sobie wydrukować, powiesić nad biurkiem (albo wkuć na pamięć;-)

Poniżej zebrałam najczęstsze skróty klawiaturowe, które wykorzystuję w trakcie projektowania slajdów. Mam nadzieję, że i dla Ciebie będą one pomocne – zwłaszcza, że większość z nich można wykorzystywać w całym pakiecie Office. Daj mi znać w komentarzu jeśli znasz jeszcze jakieś skróty o których zapomniałam:-)

skróty klawiaturowe w powerpoint jak zrobić prezentacje

Skróty klawiaturowe w PowerPoint:

ogólne skróty do stosowania we wszystkich programach Office

Ctrl + Z – cofnij daną operację – cofanie o jedną akcję

Ctrl + Y – ponowić możemy ostatnią akcję, którą wcześniej cofneliśmy

Ctrl + S – zapisywanie prezentacji (opcja: F12 – zapisz jako nowy plik)

Ctrl + kręcenie rolką myszy – przybliżanie lub oddalenie widoku (samego slajdu  lub miniaturek slajdów po lewej stronie – rozmiar się zmieni w zależności gdzie jest obecnie kursor myszy)

Zaznaczanie obiektów w PowerPoint

Ctrl + A – zaznacz wszystkie obiekty (jeśli kursor myszy nie jest na żadnym obiekcie, zaznaczymy wszystkie elementy na slajdzie. Za to jeśli kursor jest na polu tekstowym, zaznaczymy cały tekst w ramce)

Ctrl + X – wytnij jakiś tekst albo obiekt (różni się od zwykłego usunięcia, ponieważ to co wycinamy, przenosi się do podręcznej pamięci i możemy usunięte elementy potem gdzieś wkleić – Ctrl + V

Ctrl + F – znajdź jakiś obiekt w tekście albo w całe prezentacji (jeśli kursor myszy nie jest na żadnym obiekcie, poszukujemy danej frazy na wszystkich slajdach. Za to jeśli kursor jest konkretnym polu tekstowym, poszukujemy danej frazy tylko w obrębie tego pola tekstowego)

Ctrl + shift + G – grupowanie obiektów (przydaje się jak mamy na slajdzie wielowarstwową grafikę)

Ctrl + kliknięcie myszy – zaznaczenie wielu obiektów

Kopiowanie obiektów w PowerPoint

Ctrl + C, potem Ctrl + V (najpopularniejsza metoda)

Ctrl + D – jednoczesne skopiowanie i wklejenie (czyli zamiast klikać Ctrl + C, potem Ctrl + V, wystarczy raz Ctrl + D

Ctrl + przeciągniecie obiektu myszką – mechanizm taki sam jak przy przesuwania obiektu, z tym że przesuwany obiekt po drodze się „rozmnaża”

Przemieszczanie obiektów w PowerPoint

Shift + przeciągniecie obiektu myszką – przesuwanie w linii prostej

Alt + przeciągniecie obiektu myszką – precyzyjne przesuwanie (bez skoków, do precyzyjnego przesuwania obiektów)

Shift + F9 – wyświetlanie linii siatki (pomocne przy wyrównywaniu obiektów)

Rysowanie obiektów w PowerPoint

Shift + przeciągniecie obiektu myszką – rysowanie równego okręgu, kwadratu, trójkąta równoramiennego (rysując bez wciśniętego klawisza shift otrzymamy prostokąt zamiast kwadratu albo jajko zamiast koła.)

Formatowanie tekstu w PowerPoint

Ctrl + B – pogrubienie zaznaczonego tekstu

Ctrl + I – pochylenie zaznaczonego tekstu

Ctrl + U – podkreślenie zaznaczonego tekstu

F7 – sprawdź pisownię

Pokaz slajdów w PowerPoint

F5 – rozpocznij pokaz slajdów od pierwszego slajdu

Shift + F5 – rozpocznij pokaz slajdów od bieżącego slajdu

 

Powyższa lista może wydawać się nudna i długa, ale gwarantuję Ci, że skróty klawiaturowe w PowerPoint bardzo usprawnią Twoją pracę z programem. Poza tym skróty te wykorzystywane są w wielu innych programach i edytorach tekstów. Zachęcam Cię więc do poświęcenia kilku minut na przyswojenie powyższej listy:-) Od razu zachęcam Cię do przeczytania kolejnego wpisu, w którym pokażę jak wykorzystując powyższe skróty, szybciej przygotować prezentację. Pokażę Ci też kilka trików, które z pewnością usprawnią Twoją pracę. Daj znać jeśli znasz jeszcze jakieś przydatne skróty-)

 


Wyjątkowy prezent dla moich czytelników

Jeśli często pracujesz z programem PowerPoint, być może przyda Ci się nowoczesny i minimalistyczny szablon prezentacji? Dla subskrybentów mojego newslettera przygotowałam darmowy szablon z 12 pięknymi slajdami (link do podglądu). A może chcesz nauczyć się nowych rzeczy i samodzielnie tworzyć niepowtarzalne slajdy? Opracowałam autorski podręcznik do programu PowerPoint, który otrzymują moi kursanci podczas szkoleń, a także subskrybenci newslettera. Zapraszam do zapisu i odbioru prezentów:-)

 


Będę bardzo wdzięczna jeśli zechcesz poświęcić jeszcze chwilę swojego czasu i odwiedzisz mnie na Facebooku. Kliknij na ikonkę poniżej. Do usłyszenia / do zobaczenia!

 

 

About The Author

Dominika Siwińska

Projektant, grafik i trener z wieloletnim doświadczeniem. Z zawodu czarodziejka – sprawia, że świat wokół staje się ładniejszy:-) Z pasji projektant i ekspert do spraw komunikacji. Z wykształcenia filolog po grafice komputerowej. A na co dzień mama, żona, a także miłośniczka książek oraz piękna w każdej postaci. Masz pytania, napisz: kontakt@socjografka.pl

Related Blogs

Posted by Dominika Siwińska | 19 lipca 2018
Planoly – planowanie postów na Instagramie
Planoly - czy to kolejna niepotrzebna aplikacja? Sporo blogerów pisze ostatnio, że ich czytelnicy przenoszą się na Instagram. Skoro tak, to warto się przyjrzeć co robią najlepsi w swoim fachu....
socjografka komunikacja wizualna i prezentacje jak wybrac fonty
Posted by Dominika Siwińska | 4 czerwca 2018
Program do prezentacji – przegląd aplikacji
W mojej subiektywnej ocenie jeszcze do niedawna istniał tylko jeden słuszny program do prezentacji. Dziś chce Ci pokazać, że na rynku dostępnych jest co najmniej kilka alternatywnych narzędzi, które z...
Ozdobne czcionki do projektowania grafik
Posted by Dominika Siwińska | 25 stycznia 2018
Ozdobne czcionki do projektowania grafik
Dziś mam dla Ciebie drugą część infografiki z polskimi znakami stylizowanymi na pismo ręczne. Być może któryś z pokazanych fontów zainspiruje Cię oraz ułatwi pracę podczas projektowania prezentacji albo banerów...