Odkryj w sobie projektanta – zasady dobrej prezentacji

Odkryj w sobie projektanta – zasady dobrej prezentacji

Ostatnią dekadę spędziłam w międzynarodowych korporacjach, gdzie posługiwanie się PowerPointem było tym samym, czym sprawne posługiwanie się maczetą w czasach prehistorycznych;-) Podczas tego okresu sama tworzyłam wiele prezentacji, ale widziałam również setki prezentacji szykowanych przez moich kolegów. Od tego czasu świat technologii poszedł na przód, ale PowerPoint z nieznanych mi powodów nadal rządzi! W sumie nie mam zastrzeżeń do samego narzędzia, raczej do sposobu w jaki jest ono wykorzystywane. Według mnie zasady dobrej prezentacji powinien znać praktycznie każdy – od maturzystów, przez studentów, aż do typowych pracowników biurowych.

W dużych firmach często zapominamy do czego służy prezentacja i czym w założeniu różni się od tradycyjnego dokumentu Word. Nie zazdroszczę menadżerom na wyższych szczeblach korporacyjnej drabinki, którzy każdego dnia muszą przeglądać setki slajdów, nie zawsze przemyślanych, których jedynym celem staje się udowodnienie swojej przydatności w ekosystemie. Współczuję też pracownikom, którzy całymi dniami szykują kolejne slajdy, nie zawsze znając cel swojej pracy, którzy borykają się nie tylko z nieznajomością tematu, który prezentują, ale również z nieznajomości samego narzędzia.

Zasady dobrej prezentacji  – co można znaleźć w sieci ne ten temat

Przed napisaniem tego wpisu sprawdzałam, co można znaleźć w sieci na temat robienia dobrych prezentacji. To co szczególnie rzuciło mi się w oczy, to: zachęta do odejścia od tradycyjnego formatu (czyli PowerPoint) oraz robienie slajdów z wykorzystaniem obrazów i dużych fontów. Nie będę polemizować z tym, czy takie podejście ma sens. Pewnie ma, ale niekoniecznie w korporacjach… Jakoś trudno mi sobie wyobrazić sytuację w której szef poprosi mnie o przygotowanie 2 slajdów dotyczących wyników finansowych i celów firmy na kolejny rok, a ja zaprezentuje mu takie oto dzieło:

zasady dobrej prezentacji piękne slajdy

zasady dobrej prezentacji piękne slajdy przykład

Owszem, powyższe slajdy może są piękne i czytelne, do tego pasują do wielu sytuacji. Niestety w korpoświecie taka prezentacja raczej się nie sprawdzi… przynajmniej w 95% sytuacji. Dlatego to co teraz napiszę, przyda się raczej tym osobom, które na co dzień pracują w dużych firmach, w których nie wszyscy pracownicy mają możliwość swobodnego korzystania z dobrodziejstw internetu oraz różnorodnych nowatorskich aplikacji, a jedynym dostępnym narzędziem jest wysłużony PowerPoint.

Zasady dobrej prezentacji: MITY DOTYCZĄCE PROGRAMU POWERPOINT

Zanim przejdę do omówienia jakie są kluczowe zasady dobrej prezentacji, chciałabym rozwiać kilka mitów związanych z tworzeniem prezentacji w programie PowerPoint. Poniżej przedstawiam 4 komentarze, z którymi najczęściej stykałam się w ostatnich latach.

MIT 1: Slajdy w PowerPoint są nudne i brzydkie

Samo korzystanie z programu z pakietu Office nie oznacza, że nasze slajdy muszą być brzydkie. Zazwyczaj nieatrakcyjne slajdy nie są winą samego narzędzia. Wynikają raczej z nieumiejętności korzystania z możliwości jakie daje PowerPoint. Ewentualnie wina może leżeć po stronie twórcy szablonu prezentacji. W tym przypadku sytuacja może być nie do uratowania. Pozostaje Wam wtedy zaproponowanie firmie stworzenie nowego szablonu – zawsze warto próbować:-) Jeśli zdobędziecie się na odwagę i zechcecie stworzyć własny szablon, to polecam Wam aplikację Pinterest. Dzięki niej możecie znaleźć wiele inspirujących prezentacji, które z pewnością ułatwią Wam pracę.

MIT 2: Aby mieć piękne prezentacje potrzebny jest grafik

Na szczęście PowerPoint jest bardzo prostym i intuicyjnym narzędziem, do którego obsługi nie są potrzebne żadne wyrafinowane umiejętności graficzne. Wystarczy znajomość podstawowych zasad kompozycji oraz trzymanie się dobrze opracowanego szablonu. Jeśli nie mamy pod ręką żadnego sensownego szablonu, to rekomenduję Wam aby od tego zacząć pracę. O tworzeniu szablonów więcej możecie znaleźć w tym wpisie. Jeśli chcesz uatrakcyjnić prezentację zawsze możesz skorzystać z darmowych ikon i obrazów, co na pewno spotęguje efekt profesjonalnie wykonanej pracy.

MIT 3: PowerPoint jest zbyt skomplikowany

Moim zdaniem przy odrobinie cierpliwości oraz małej pomocy internetu bądź kolegi, sprawnej obsługi PowerPointa można nauczyć się w jeden dzień – ewentualnie w 2 wieczory. Podczas lekcji na pewno przyda się znajomość programu Word albo innego edytora tekstu, ale i bez tego można szybko poznać tajniki obsługi najważniejszych funkcji programu. Kluczem do sukcesu są dobre chęci oraz kompetentny przewodnik – tu polecam filmiki, jakie z łatwością można znaleźć w internecie.

MIT 4: Nie muszę korzystać z PowerPointa

Na pewno są takie osoby, które przejdą szczęśliwie przez życie i ani razu nie uruchomią pakietu Office. Ale w dużych firmach zazwyczaj dostajemy konkretne narzędzia, którymi mamy się posługiwać. I nikt nas nie pyta czy dziś wolimy przygotować materiał w Prezi czy w Canvie. Owszem, w prywatnym życiu możemy ściągnąć na dysk dowolne oprogramowanie i to my decydujemy kto i w jakim programie będzie oglądać nasze dzieło. Wtedy możemy zapomnieć o pakiecie Office. Ale w świecie w którym dział IT blokuje wszystkie podejrzane programy, a szef na propozycję przygotowania prezentacji w Canvie patrzy na nas tak, jakbyśmy chcieli przygotować ją za pomocą Facebooka, rekomenduję pozostać przy sprawdzonym narzędziu. A innowacje i radosną twórczość zostawić na inne okazje.

 


Czujesz głód wiedzy?

Ten artykuł jest częścią „Jak tworzyć profesjonalne prezentacje PowerPoint„, który napisałam, by odczarować pracę z programem PowerPoint. Jest to kompleksowy poradnik, który pomoże Ci projektować piękne slajdy, nie tracąc przy tym za wiele czasu i energii:-) Dodatkowo e-book zawiera rozdziały, które uzupełnią Twoją wiedzę z podstaw projektowania graficznego. W konsekwencji Twoje prezentacje będą zgodne z najnowszymi trendami w projektowaniu.

 

 

Od lat uczę i pokazuję, że w pakiecie Office możesz tworzyć naprawdę ciekawe projekty, które pomogą Ci w pracy zawodowej, na studiach czy podczas tworzenia rodzinnych grafik! W moim sklepie on-line znajdziesz też profesjonalnie skonfigurowane wzorce slajdów. Więcej wzorów: chodź do sklepu:-)

 

Jeśli projektowanie prezentacji wciąż sprawia Ci problem, zapraszam na dedykowane szkolenia stacjonarne, poświęcone sztuce tworzenia prezentacji. Mogę też stworzyć całą prezentację za Ciebie – zamów spersonalizowaną prezentację PowerPoint i nie martw się o końcowy efekt. Przy okazji zachęcam Cię do przeczytania kolejnych wpisów poświęconych projektowaniu idealnych slajdów.


Wyjątkowy prezent dla moich czytelników

Jeśli często pracujesz z programem PowerPoint, być może przyda Ci się nowoczesny i minimalistyczny szablon prezentacji? Dla subskrybentów mojego newslettera przygotowałam darmowy szablon z 12 pięknymi slajdami (link do podglądu).

 


Będę bardzo wdzięczna jeśli zechcesz poświęcić jeszcze chwilę swojego czasu i odwiedzisz mnie na Facebooku. Kliknij na ikonkę poniżej. Do usłyszenia / do zobaczenia!

 

 

O Autorce

Dominika Siwińska

Projektant, grafik i trener z wieloletnim doświadczeniem. Z zawodu czarodziejka – sprawiam, że świat wokół staje się ładniejszy:-) Z pasji projektant i ekspert do spraw komunikacji. Z wykształcenia filolog po grafice komputerowej. A na co dzień mama, żona, a także miłośniczka książek oraz piękna w każdej postaci. Masz pytania, napisz: kontakt@socjografka.pl

Sprawdź także

AutorDominika Siwińska | 28 lutego 2020
Jak szybko przygotować prezentację PowerPoint za pomocą wzorców slajdów
W tym poście pokażę jak  szybko przygotować prezentację PowerPoint. Zobaczysz jak wiele zalet ma korzystanie z dobrze skonfigurowanych wzorców PowerPoint. Postaram się pokazać Ci jak wykorzystać profesjonalne wzorce dostępne w...
AutorDominika Siwińska | 4 czerwca 2018
Program do prezentacji – przegląd aplikacji
W mojej subiektywnej ocenie jeszcze do niedawna istniał tylko jeden słuszny program do prezentacji. Dziś chce Ci pokazać, że na rynku dostępnych jest co najmniej kilka alternatywnych narzędzi, które z...
jak korzystać z Google fonts
AutorDominika Siwińska | 15 stycznia 2018
Jak korzystać z Google fonts – poradnik
Ostatnio pisałam jak dobrać fonty tak, by nasze projekty wyglądały profesjonalnie oraz pokazałam Wam narzędzia dzięki którym szybko dobierzecie idealną typografię. Dziś chcę w kilku słowach opowiedzieć jak korzystać z...