Jak szybciej i efektywniej zrobić prezentację PowerPoint

W telegraficznym skrócie: o czym jest ten wpis? Chcę Ci pokazać jak zrobić prezentację, tak aby zajęło Ci to jak najmniej czasu. Dowiesz się jak za pomocą 3 prostych technik usprawnić przygotowywanie slajdów. Opowiem Ci o zaletach warstw w PowerPoint oraz o tym jak zmieniać ich kolejność. Pokażę Ci też jak hurtowo zmienić kształt obiektów. A na koniec zobaczysz jak sprawnie wyrównać i rozmieszczać obiekty.

jak zrobić prezentację powerpoint przykłady i ładne slajdy

Triki w powerpoint: jak zrobić prezentację, która będzie uporządkowana i łatwa w edycji

W PowerPoint, podobnie jak w zaawansowanych programach graficznych, możemy pracować z warstwami. Jak zrobić prezentację, aby obiekty były uporządkowane i łatwe do późniejszej edycji? W PowerPoint każdy obiekt to oddzielna warstwa – czyli każdy nowy element dostaje „swój” poziom. Te warstwy bardzo pomagają w utrzymaniu porządku na slajdach. Niestety nie mamy tu klasycznego panelu z warstwami, za to w menu Formatowanie, w sekcji Rozmieszczenie, możemy kliknąć przycisk Okienko zaznacz. Pojawi się wtedy okno ze spisem wszystkich obiektów umieszczonych na slajdzie wraz z informacją, na jakiej warstwie znajduje się dany obiekt. W tym oknie możemy przesuwać poszczególne warstwy wraz z przypisanymi do nich obiektami. Dzięki warstwom możemy też „ułożyć” na sobie kilka obiektów graficznych, zgrupować je tak aby stworzyły jedną kompozycję.

Jak i po co z korzystać z warstw w PowerPoint

Narysuj najpierw jakiś obiekt, np. strzałkę. Potem narysuj kolejny obiekt, nieco większy od strzałki, niech będzie to koło (pamiętaj przy rysowaniu wcisnąć klawisz shift, inaczej wyjdzie Ci jajko). Dzięki tym dwóm obiektom możemy stworzyć własnoręcznie wykonany przycisk albo ikonę. Koło będzie stanowić tło dla przycisku, powinno więc znajdować się na najniższej warstwie. Na wyższej warstwie umieszczamy strzałkę. Jeśli teraz spróbujecie umieścić strzałkę w kole, strzałka „zniknie” pod kołem. Dzieje się tak dlatego, że każdy nowy obiekt domyślnie umieszczany jest na wyższej warstwie (układa się na samej górze stosu). Co wiec zrobić, aby strzałka stała się widoczna? Trzeba przenieść ją na wyższą warstwę niż warstwa koła. Aby to zrobić klikamy na obiekt, który chcemy umieścić wyżej – w tym wypadku strzałkę. W  górnym menu szukamy zakładki Formatowanie, przechodzimy do sekcji Rozmieszczenie i wybieramy listę rozwijaną (obok ikonki Przesuń do przodu). Z listy rozwijanej wybieramy Przesuń na wierzch. W tym wypadku zadziała też polecenie Przesuń do przodu, ponieważ mamy tylko 2 obiekty. W ten oto sposób stworzyliśmy nasz przycisk – możemy go teraz zgrupować (Ctrl + Shift + G), dzięki temu w trakcie przesuwania strzałka nie rozdzieli się ze swoim tłem.

Rada: Gdy na slajdzie jest więcej obiektów, kliknięcie na opcję Przesuń na wierzch daje gwarancję, że obiekt ten znajdzie się na samej górze stosu. Natomiast kiedy chcemy przenieść nasz obiekt tylko o jedną warstwę, możemy kliknąć Przesuń do przodu. Ta sama zasada obowiązuje przy przenoszeniu obiektów na dół stosu. Z funkcji tej można również skorzystać klikając prawym przyciskiem myszy na obiekcie – funkcja przesuwania  dostępna jest w podręcznym menu.

Szybkie formatowanie

Jeśli w trakcie rysowania zamiast koła narysowałeś jajko, albo dostałeś prezentację w której ktoś niestarannie narysował obiekty, możesz to szybko naprawić: zaznacz wszystkie obiekty które chcesz „naprawić” i które po zmianie mają mieć taki sam rozmiar. Dla przypomnienia: jeśli chcesz zaznaczyć wiele obiektów możesz przeciągnąć nad nimi myszką albo trzymając wciśnięty klawisz Ctrl klikać myszką na poszczególne obiekty, które chcesz przeformatować. Jeśli niechcący zaznaczysz za dużo obiektów, możesz ciągle trzymając wciśnięty klawisz Shift ponownie kliknąć na „nadprogramowy” obiekt, wtedy zostanie on „odjęty” z kompozycji.

Kiedy już zaznaczysz kilka obiektów do sformatowania, kliknij na zakładkę Formatowanie i przejdź do części Rozmiar (po prawej stronie ekranu). W polach wysokość i szerokość wpisz taką samą wartość (dla kształtów takich jak koło, kwadrat trójkąt równoramienny) albo poklikaj strzałkami do momentu uzyskania pożądanej wartości (jeśli nie zależy Ci na konkretnej proporcji boków). Dzięki temu rozwiązaniu bardzo szybko poprawisz i ujednolicisz wygląd wielu obiektów. Nie musisz teraz ręcznie formatować każdego obiektu osobno. Dzięki temu można zaoszczędzić mnóstwo czasu, a dodatkowo uzyskać schludny wygląd elementów na slajdzie.

Wyrównywanie obiektów

Jeśli mamy już sformatowaną grupę obiektów, możemy sprawić, że wszystkie z nich ułożą się w pożądany przez nas kształt. Aby szybko wyrównać kilka obiektów, musimy je najpierw zaznaczyć (przeciągając nad nimi myszką albo trzymając wciśnięty klawisz Ctrl klikaj myszką na poszczególne obiekty). Potem przechodzimy do menu Formatowanie i wybieramy stosowną opcję: możemy wyrównać obiekty do lewej, do prawej, do góry, do doły itd. Jednak samo wyrównywanie nie jest tak atrakcyjną opcją jak Rozłóż w pionie / rozłóż w poziomie. Kiedy np. wyrównamy nasze obiekty do góry (obiekty są w poziomie), możemy kliknąć opcję Rozłóż w poziomie. Dzięki temu nasze obiekty będą nie tylko idealnie wyrównane do góry, ale również rozmieszczą się proporcjonalnie na slajdzie.

Na co wato zwrócić uwagę przy wyborze tej opcji? Kiedy klikamy opcję Rozłóż w poziomie, program PowerPoint potrzebuje od nas drobnej pomocy – musimy mu pokazać lewą i prawą krawędź naszej kompozycji (elementy skrajnie wysunięte do lewej i prawej będą pełnić tę rolę). Kiedy już ręcznie ustawimy te elementy, po kliknięciu opcji Rozłóż w poziomie wszystkie zaznaczone elementy rozłożą się równomiernie pomiędzy skrajnymi elementami kompozycji.

Do precyzyjnego wyrównywania elementów może przydać się także siatka: klikając Shift + F9 możemy wyświetlić linie siatki, która będzie wsparciem w porządkowaniu elementów na slajdzie. W menu Wyrównaj (na samym dole) dostępna jest opcja Ustawienia siatki – możemy tam zaznaczyć opcję Przyciągaj obiekty do siatki. Wtedy nasze obiekty w trakcie przenoszenia będą automatycznie „przyklejać” się do linii siatki.

 


Jak zrobić prezentację – nadal głodny wiedzy?

Jeśli nadal nie wiesz jak zrobić prezentację, zapraszam do przeczytania kolejnych wpisów poświęconych tworzeniu idealnych slajdów. Mogę też za Ciebie przygotować prezentację – możesz ją zamówić korzystając z tej zakładki. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tworzeniu prezentacji i sztuce komunikacji wizualnej, zachęcam do odwiedzenia zakładki Szkolenia. Serdecznie zapraszam do współpracy:-)


Mam nadzieję, że ten wpis pomógł Ci w pracy. Będę bardzo wdzięczna jeśli zechcesz poświęcić jeszcze chwilę swojego czasu i odwiedzisz mnie na Facebooku. Będzie mi miło, bo będę mogła lepiej Cię poznać:-) Na profilu znajdziesz więcej porad dotyczących pracy z grafiką, przydatnych w codziennym życiu (nie tylko zawodowym). Kliknij na ikonkę poniżej żeby odwiedzić mnie na FB. Do usłyszenia / do zobaczenia!

Share on LinkedInShare on FacebookShare on Google+Pin on PinterestEmail this to someone

Socjografka Dominika Siwińska

Mam na imię Dominika. Z wykształcenia jestem filologiem, który pewnego dnia zamarzył, aby studiować grafikę komputerową. Z pasji jestem projektantem. Zawodowo mam szczęście łączenia tego co jest moją pasją, z codziennymi obowiązkami. Prywatnie lubię dzielić się z innymi tym, co moim zdaniem potrafię robić najlepiej (stąd m.in. pomysł na bloga). Zapraszam do kontaktu mailowego: jeśli masz do mnie jakieś pytania, chcesz nawiązać współpracę, zamówić projekt albo szkolenie znajdziesz mnie pod tym adresem kontakt@socjografka.pl

Może Ci się również spodoba