Jak dobrać kolory? 10 niezbędnych narzędzi

Poniżej prezentuję 10 wybranych stron i aplikacji, które odpowiedzą na potrzeby osób, które nie wiedzą, jak dobrać kolory tak, by doskonale komponowały się ze sobą. Dodatkowo na poniższych stronach znajdziecie wiele inspiracji oraz przykładów gotowych palet kolorystycznych. Linki ułożyłam według mojej subiektywnej oceny przydatności i funkcjonalności.

Jak dobrać kolory – moje top 10

1. Adobe color

Zdecydowanie jest to moja ulubiona aplikacja do tworzenia motywów kolorystycznych. Dzięki niej w jednym miejscu dostaję wszystko czego potrzebuję. Do tego w formie, która sprawia, że dobieranie kolorów to nie tylko praca, ale i dobra zabawa. Podoba mi się, że twórcy w jednym miejscu umożliwili zarówno samodzielne tworzenie zestawów kolorystycznych, jak również dodali możliwość dobierania kolorów ze zdjęć. Sam panel użytkownika jest bardzo czytelny i intuicyjny. Dodatkowo w zakładce „Eksploruj” można obejrzeć palety stworzone przez innych użytkowników. Myślę, że jest to najlepszy wybór dla osób, które chcą wiedzieć jak dobrać kolory i liczą na rzetelne wsparcie:-)

jak dobrać kolory PRZYKŁAD SCHEMATU KOLORYSTYCZNEGO

2. Palletton

To druga z moich ulubionych aplikacji do tworzenia motywów kolorystycznych. Tu chciałabym docenić przede wszystkim bardzo dobrze przygotowany panel użytkownika. Mogę także pochwalić możliwości jakie daje zakładka „examples” – dzięki niej możemy szybko podejrzeć, jak wybrane przez nas kolory będą wyglądać na naszej stronie, blogu czy na wzorze w szkocką kratę:-) Dodatkowo po kliknięciu „tables/export” możemy łatwo podejrzeć i zapisać utworzony motyw kolorystyczny.

jak dobrać kolory dobór w darmowych aplikacjach PRZYKŁAD SCHEMATU KOLORYSTYCZNEGO

3. Colrd

Ku inspiracji dla każdego twórcy i projektanta – znajdziecie tu gotowe motywy kolorystyczne, przygotowane na podstawie zdjęć i grafik. Po kliknięciu na okrągły przycisk z napisem CSS możecie znaleźć dokładne parametry barw – zarówno w HEX, HLS jak i w RGB. Miłym dodatkiem są próbki gradientów oraz wzorów. Jest to również świetna aplikacja do tworzenia własnym modeli kolorystycznych z naszych zdjęć – wystarczy w menu kliknąć „create” i wybrać ikonkę obrazka.

jak dobrać kolory kolory dobór w darmowych aplikacjach

4. Colour lovers

Równie dobra aplikacja jak trzy poprzednie, ale dla mnie za dużo się tu dzieje. Może jest to wina panelu użytkownika, który na „dzień dobry” chce pokazać wszystkie funkcjonalności, jakie można znaleźć na stronie. Jak już przebrniecie przez widok strony głównej i znajdziecie się w zakładce „palettes” możecie znaleźć wiele inspirujących palet. Dodatkowo, klikając w górnym menu na przycisk „create” możecie tworzyć własne palety, wzory i kształty.

5. Color hailpixel

Nietypowa aplikacja do dobierania kolorów. Cały ekran staje się przestrzenią roboczą, a kierunek ruchu myszy determinuje nasycenie barwy, jej odcień oraz jasność. Kiedy już znajdziemy interesującą nas barwę, wystarczy kliknąć lewym przyciskiem myszy, by wyruszyć w podróż w poszukiwaniu kolejnych kolorów. Tu musimy liczyć przede wszystkim na naszą nieograniczoną wyobraźnie, bo aplikacja nie „podpowiada” najlepiej pasujących do siebie barw. Plus za innowacyjne podejście przy tworzeniu aplikacji.

6. Colorotate

Nie jest to na pewno moja ulubiona aplikacja do tworzenia motywów kolorystycznych, ale gdyby z nieznanych powodów ktoś wyłączył strony, które podałam wyżej, pewnie bym już tak nie marudziła:-) Ogólnie doceniam możliwości jakie daje ta aplikacja, ale według mnie jest mało przyjazna dla użytkownika oraz zawiera stosunkowo mało funkcjonalności.

7. Color hex

To narządzie to dla mnie swoista biblia kolorów, a jednocześnie pewnego rodzaju dekoder do innych programów. Samo narzędzie może nie wygląda zachęcająco, ale na uwagę zasługuje wyszukiwarka, która pomoże nam znaleźć wybraną barwę w modelu RGB, HEX, HSL. Kiedy już znajdziemy interesujący nas kolor, otworzy się karta, która przypomina wpis w encyklopedii:-) Dla przyszłych grafików i projektantów będzie to bardzo wciągający opis:-)

8. Coolors

Rozbudowany generator kolorów z przyjemnym interfejsem. Możemy to zarówno dobrać kolory na stronę, jak i poszukać inspiracji. Po wybraniu motywu paletę można wyeksportować np. do pliku pdf. Plik będzie zawierał wybrane przez nas kolory z dokładnym opisem parametrów.

9. Design seeds

I na koniec ładna, kolorowa, ale chyba nieco zbyt „kobieca” jak dla mnie;-) strona pokazująca przykładowe schematy kolorystyczne. Palety przedstawione na stronie są stworzone na podstawie załączonych zdjęć i grafik. Samo narzędzie kojarzy się mi się z wpisami jakie pojawiają się na Pinterest, co oczywiście nie jest wadą, jednak nieco ogranicza możliwości twórcze.

10. Khroma

Nowy wymiar sztucznej inteligencji. Aplikacja która sam uczy się tego co się na podoba i na tej podstawie tworzy bajkowe palety kolorystyczne. Wystarczy że poświęcisz kilka minut i wybierzesz 50 swoich ulubionych barw. Może to być trudne wyzwanie dla osób mało decyzyjnych, ale zapewniam, że warto znaleźć czas aby dowiedzieć się do nam się podoba:-)

Więcej o kolorach i ich znaczeniu znajdziesz w tym wpisie. Jeśli interesuje Cię symbolika kolorów, koniecznie przeczytaj ten artykuł.

 

Aktualizacja 11.01.2018

Postanowiłam dodać do tego posta jeszcze 4 super narzędzia. Może któreś z nich ułatwi Ci pracę.

Gdy znasz kolor CMYK, a np. nie wiesz jakie będzie RGB, możesz to łatwo sprawdzić korzystając z tego konwertora. Kiedy nie masz weny twórczej możesz skorzystać z darmowych palet, które zaprojektowali inny projektanci. Pierwsze narządzie do dobieranie kolorów jest w domenie color-hex (pisałam o nich w tym poście). Drugie, Colorpalettes pokazuje palety zaprojektowane na podstawie zdjęć i grafik. Ostatnie narzędzie stworzył Google – jeśli lubicie kolory z serii „material design” to będzie dla Was wspaniałe rozwiązanie.


Mam nadzieję, że już wiesz jak dobrać kolory.Jeśli podobają Ci się te projekty, udostępnij je swoim znajomym, korzystając z przycisków poniżej. Możesz mnie też odwiedzać na Facebooku. Będzie mi miło, mogąc Cię lepiej poznać:-) Na profilu znajdziesz więcej porad dotyczących pracy z grafiką, przydatnych w codziennym życiu (nie tylko zawodowym). Kliknij na ikonkę poniżej żeby dowiedzieć się o mnie więcej. Do usłyszenia / do zobaczenia!

 Życzę Ci powodzenia w pracy z kolorami:-)

 

 

O Autorce

Dominika Siwińska

Projektant, grafik i trener z wieloletnim doświadczeniem. Z zawodu czarodziejka – sprawiam, że świat wokół staje się ładniejszy:-) Z pasji projektant i ekspert do spraw komunikacji. Z wykształcenia filolog po grafice komputerowej. A na co dzień mama, żona, a także miłośniczka książek oraz piękna w każdej postaci. Masz pytania, napisz: kontakt@socjografka.pl

Sprawdź także

AutorDominika Siwińska | 28 lutego 2020
Jak szybko przygotować prezentację PowerPoint za pomocą wzorców slajdów
W tym poście pokażę jak  szybko przygotować prezentację PowerPoint. Zobaczysz jak wiele zalet ma korzystanie z dobrze skonfigurowanych wzorców PowerPoint. Postaram się pokazać Ci jak wykorzystać profesjonalne wzorce dostępne w...
AutorDominika Siwińska | 4 czerwca 2018
Program do prezentacji – przegląd aplikacji
W mojej subiektywnej ocenie jeszcze do niedawna istniał tylko jeden słuszny program do prezentacji. Dziś chce Ci pokazać, że na rynku dostępnych jest co najmniej kilka alternatywnych narzędzi, które z...
AutorDominika Siwińska | 25 stycznia 2018
Ozdobne czcionki do projektowania grafik
Dziś mam dla Ciebie drugą część infografiki z polskimi znakami stylizowanymi na pismo ręczne. Być może któryś z pokazanych fontów zainspiruje Cię oraz ułatwi pracę podczas projektowania prezentacji albo banerów...