Fonty z polskimi znakami stylizowane na pismo odręczne

W ostatnim czasie sporo pisałam o typografii. Na zakończenie tego cyklu chciałabym pokazać Wam przydatne zestawienia fontów stylizowanych na pismo odręczne, które znalazłam w bazie Google fonts. Dlaczego akurat czcionki od Google? Bo łatwo je zainstalować (przeczytaj ten wpis jeśli nie wiesz jak pobrać fonty na komputer), bo są bezpłatne (zarówno do użytku prywatnego jak i komercyjnego) oraz mają świetną wyszukiwarkę. W bazie bardzo łatwo znajdziesz m. in. fonty z polskimi znakami stylizowane na pismo odręczne.

Poniżej przygotowałam pomocną infografikę, dzięki której bardzo łatwo wybierzesz efektowne fonty typu „pisanki”. Na początek wybrałam 16 przykładów, które świetnie sprawdzą się np. jako logotypy czy jako hasła na banerach. Fonty uporządkowane są alfabetycznie. W kolejnym cyklu pokażę Wam uzupełnioną kolekcję. Do testów wybrałam frazę „mroźny dzień” – dzięki temu możecie szybko ocenić czy dany font jest czytelny i atrakcyjny również z polskimi znakami.

Jak projektować grafiki z polskimi znakami

Język polski jest piękny i każdy z nas o tym wie:-) Mamy w alfabecie wiele wspaniałych wyróżników, takich jak dodatkowe kropli, kreski, które sprawiają, że już z daleka wiadomo co to za język. Jednak ta „wyjątkowość” w przypadku projektowania sprawia, że dużo trudniej uzyskać zadawalający efekt. Kiedy przeglądałam inspiracje na Pintereście, znalazłam rewelacyjne przykłady ręcznego pisma, ale przygotowane tylko dla języka angielskiego. Np. napis „hello”: krótki, prosty i wyraźny nawet przy bardzo finezyjnym kroju pisma. Nasze „dzień dobry” nie wygląda już tak czytelnie i minimalistycznie.

Graficzna porada: spróbuj tak przeedytować tekst żeby było w nim jak najmniej polskich znaków. Postaraj się też maksymalnie skrócić frazę, np. wyrzucając zbędne przymiotniki i zaimki. Jeśli to niemożliwe, upewnij się, że Twój napis jest czytelny. Niestety fonty z polskimi znakami stylizowane na pismo odręczne mogą być bardzo trudne do szybkiego odczytania – takie hieroglify sprawią, że Wasz baner czy logo staną się bezużyteczne.

fonty z polskimi znakami stylizowane na pismo odręczne - infografika

Infografika: fonty z polskimi znakami stylizowane na pismo odręczne

Mam nadzieję, że to zestawienie będzie dla Was przydatne. Wkrótce kolejny wpis, w którym znajdziecie porady dotyczące projektowania grafik z wykorzystaniem krojów pisma stylizowanych na odręczne. Powiem Wam także jak rozwiązać problem, kiedy wybrany przez nas krój pisma nie posiada w zestawie polskich ogonków.


Chcesz wiedzieć więcej o rozwoju pisma czy współczesnej typografii? Zapraszam Cię do przeczytania kolejnych artykułów poświęconych tej tematyce:


Podobał Ci się ten wpis? Może zechcesz odwiedzić mnie na Facebooku? Będzie mi miło mogąc Cię lepiej poznać:-) Na profilu znajdziesz więcej porad dotyczących pracy z grafiką, przydatnych w codziennym życiu (nie tylko zawodowym). Kliknij na ikonkę poniżej żeby odwiedzić mnie na FB. Do usłyszenia / do zobaczenia!

 

Socjografka Dominika Siwińska

Mam na imię Dominika. Z wykształcenia jestem filologiem, który pewnego dnia zamarzył, aby studiować grafikę komputerową. Z pasji jestem projektantem. Zawodowo mam szczęście łączenia tego co jest moją pasją, z codziennymi obowiązkami. Prywatnie lubię dzielić się z innymi tym, co moim zdaniem potrafię robić najlepiej (stąd m.in. pomysł na bloga). Zapraszam do kontaktu mailowego: jeśli masz do mnie jakieś pytania, chcesz nawiązać współpracę, zamówić projekt albo szkolenie znajdziesz mnie pod tym adresem kontakt@socjografka.pl

Może Ci się również spodoba