Domowe biuro – inspiracje i porady

Kiedy przeglądałam zdjęcia, które miały mi pomóc w przygotowaniu tego wpisu, zaobserwowałam dość wyraźne trendy w projektowaniu domowych biur. Większość z nich akcentuje niekoniecznie praktyczne, ale bez wątpienia efektowne rozwiązania. Z pewnością piękne otoczenie może inspirować oraz sprzyjać kreatywnej pracy. Pytanie czy praca w efektownym biurze jest efektywna – ale z tym dylematem każdy z nas musi się zmierzyć sam:-)

Trendy w projektowaniu domowego biura

Przeglądając tablice na Pinterest zaobserwowałam, że aby nasze domowe biuro można było uznać za „trendy” powinno posiadać: białe biurko oraz niewygodne designerskie krzesło, biały komputer koniecznie z 'owocowym’ logo, do tego stos niepotrzebnych rzeczy, głownie książek, dobranych według koloru, które świetnie prezentują się na zdjęciach, uniemożliwiając jednocześnie normalną pracę. Nad biurkiem dobrze powiesić kilka inspirujących zdjęć z motywującymi napisami, a pomiędzy nimi zawiesić rogi jakiegoś leśnego zwierza.

Można też zauważyć, że w przeważającej większości urządzenia elektryczne nie posiadają żadnych kabli, co sugeruje, że wystarcza im jedynie energia twórcza;-) Ale pomijając te złośliwości myślę, że możliwe jest połączenie funkcjonalności i wygody z pięknym wzornictwem. Poniżej przedstawiam kilka propozycji, które według mnie spełniają chociaż część kryteriów biura idealnego.

10 inspiracji dla domowego biura

Pierwsza propozycja to proste drewniane biurko z wieloma funkcjonalnymi półkami i szufladami. Pod ręką znajduje się wiele przydatnych rzeczy, krzesło na pierwszy rzut oka wydaje się w miarę wygodne (choć „w miarę” może w tym wypadku oznaczać pracę do 2 godzin). Moim zdaniem jest to przykład nieprzekombinowanego i funkcjonalnego minibiura.

10 inspiracji dla domowego biura

źródło: www.cosmopolitan.co.uk

To zdjęcie wybrałam głównie ze względu na kolory i energię jaką dają temu wnętrzu. Dodatkowym atutem takiej aranżacji może być także to, że biurko pełni tu podwójną rolę – z jednej strony jest miejscem pracy,  z drugiej może zostać wykorzystane jako stół w jadalni. Samo ustawienie krzeseł sugeruje także, że przestrzeń może być wykorzystywana jako biuro w którym pojawić się mogą potencjalni klienci.

10 inspiracji dla domowego biura

źródło: amberinteriordesign.com

Jasne kolory w domowym biurze

To domowe biuro podoba mi się przede wszystkim ze względu na duże okno przez które można wyglądać podczas pracy. Minusem tego rozwiązania może być jednak to, że widok za oknem będzie nas rozpraszał i odciągał od pracy. Dodatkowo podczas słonecznego dnia światło może utrudniać pracę przy monitorze. Plus także za żywe rośliny – ja zawsze na biurku stawiam jakąś „zieleninę” – bez tego jest mi jakoś smutno.

10 inspiracji dla domowego biura

źródło: abduzeedo.com

 

Mroczniejszy i może dlatego trochę bardziej „męski” styl aranżacji wnętrza. Z jednej strony surowo i praktycznie, z drugiej stylowo i z pomysłem. Podoba mi się drabina jako wieszak na koc, który może się przydać zwłaszcza podczas nocnej pracy w chłodny wieczór. Ciekawa i praktyczna jest również lampka nad biurkiem

10 inspiracji dla domowego biura

źródło: simplygrove.com

Minimalizm w czystej formie. Jasne i ascetyczne wnętrze, proste biurko oraz brak wszelakich „rozpraszaczy uwagi”. Może to być jakaś metoda na utrzymanie porządku w miejscu pracy:-) Moje wątpliwości budzi jednak krzesło, które wygląda na ogrodowe, ale może ma jakieś magiczne właściwości, których to zdjęcie nie oddaje. I na koniec – plus za piękną podłogę:-)

10 inspiracji dla domowego biura

źródło: design-milk.com

Dla kontrastu do poprzedniej aranżacji – nieco bardziej bizantyjska wersja domowego biura. Dodałam tę propozycję do mojego zestawienia, ponieważ nie zawsze prosto znaczy dobrze. Wiem że niektórzy w minimalistycznych wnętrzach czują się jak w hotelach, stąd moja propozycja na nieco bardziej kobiece i domowe biuro. Sama bym pewnie nie urządziła tak wnętrza, ale bardzo podoba mi się połączenie tych wszystkich kolorowych dodatków, wzorów i faktur.

10 inspiracji dla domowego biura

źródło: www.theofficestylist.com

Industrialny klimat

Tym razem nieco bardziej industrialny styl. Na uwagę zasługuje przede wszystkim funkcjonalność tego biura. Znalazły się w nim nie tylko efektowne dodatki, ale też solidne krzesło, długie biurko, pojemna szafka oraz praktyczne segregatory i przyborniki. Myślę, że jest to przykład naprawdę udanego minimalistycznego biura. Choć ja bym na pewno wstawiła tu jakąś „zieleninę” ;-)

10 inspiracji dla domowego biura

źródło: blog.stylizimo.com

To co zwraca moją uwagę, to przepiękne biurko znajdujące się na pierwszym planie. Niestety raczej nie jest bardzo funkcjonalne, bo ze względu na rozmiar i ustawienie, nie można na nim zmieścić zbyt wielu rzeczy. Nie do końca rozumiem to krzesło, ale może to jakiś rodzaj kontrastu do biurka, lampki i wazonu. Ogólnie dość klimatyczne miejsce do krótkiej pracy.

10 inspiracji dla domowego biura

źródło: www.mydomaine.com

Podoba mi się bardzo pomysłowe zaaranżowanie tak niewielkiej przestrzeni. Kącik na biurko nie jest imponujący, ale mam wrażenie, że zagospodarowano w nim każdy centymetr. Mimo że dużo się tu dzieje, miejsce pracy nie jest przytłaczające i zagracone. Ten efekt na pewno wzmacnia biel na ścianach i meblach. Za to dodatki sprawiają, że biuro nie jest nudne i aptekarskie.

10 inspiracji dla domowego biura

źródło: www.stadshem.se

Uwielbiam drewno jako element dekoracji wnętrz. Tu na ścianie zamiast klasycznych obrazków widzimy 2 drewniane płyty, do tego prosty drewniany blat oraz nogi krzesła wykonane z tego samego rodziaju drewna. Całość pięknie prezentuje się na białym tle. Jak dla mnie jest tu wszytko czego potrzeba do efektywnej pracy w pięknym otoczeniu.

10 inspiracji dla domowego biura

źródło: Fotografia James Stokes Styling Judith Dekker

Tags
O Autorce

Dominika Siwińska

Projektant, grafik i trener z wieloletnim doświadczeniem. Z zawodu czarodziejka – sprawiam, że świat wokół staje się ładniejszy:-) Z pasji projektant i ekspert do spraw komunikacji. Z wykształcenia filolog po grafice komputerowej. A na co dzień mama, żona, a także miłośniczka książek oraz piękna w każdej postaci. Masz pytania, napisz: kontakt@socjografka.pl

Sprawdź także

AutorDominika Siwińska | 4 czerwca 2018
Program do prezentacji – przegląd aplikacji
W mojej subiektywnej ocenie jeszcze do niedawna istniał tylko jeden słuszny program do prezentacji. Dziś chce Ci pokazać, że na rynku dostępnych jest co najmniej kilka alternatywnych narzędzi, które z...
AutorDominika Siwińska | 25 stycznia 2018
Ozdobne czcionki do projektowania grafik
Dziś mam dla Ciebie drugą część infografiki z polskimi znakami stylizowanymi na pismo ręczne. Być może któryś z pokazanych fontów zainspiruje Cię oraz ułatwi pracę podczas projektowania prezentacji albo banerów...
AutorDominika Siwińska | 19 stycznia 2018
Kartka na Dzień Babci i Dziadka – do pobrania
Pamiętasz, że 21.01 obchodzimy Dzień Babci, a 22.01 - Dzień Dziadka? Jeśli dopiero Ci o tym przypomniałam, to nic straconego. Przygotowałam kartki, które możesz wysłać smsem albo samodzielnie wydrukować. Oczywiście...