Skróty klawiaturowe w PowerPoint, które musisz znać

Od wielu lat przygotowuję różnego rodzaju prezentacje i wiem, że potrafi to być męczące i niewdzięczne zadanie. Ale wiem też, że można sobie trochę pomóc i sprawić, że praca będzie szła nam sprawniej. Skróty klawiaturowe w PowerPoint potrafią bardzo usprawnić naszą pracę – wystarczy je sobie wydrukować, powiesić nad biurkiem (albo wkuć na pamięć;-)

Poniżej zebrałam najczęstsze skróty klawiaturowe, które wykorzystuję w trakcie projektowania slajdów. Mam nadzieję, że i dla Ciebie będą one pomocne – zwłaszcza, że większość z nich można wykorzystywać w całym pakiecie Office. Daj mi znać w komentarzu jeśli znasz jeszcze jakieś skróty o których zapomniałam:-)

skróty klawiaturowe w powerpoint jak zrobić prezentacje

Skróty klawiaturowe w PowerPoint: ogólne skróty do stosowania we wszystkich programach Office

Ctrl + Z – cofnij daną operację – cofanie o jedną akcję

Ctrl + Y – ponowić możemy ostatnią akcję, którą wcześniej cofneliśmy

Ctrl + S – zapisywanie prezentacji (opcja: F12 – zapisz jako nowy plik)

Ctrl + kręcenie rolką myszy – przybliżanie lub oddalenie widoku (samego slajdu  lub miniaturek slajdów po lewej stronie – rozmiar się zmieni w zależności gdzie jest obecnie kursor myszy)

Zaznaczanie obiektów w PowerPoint

Ctrl + A – zaznacz wszystkie obiekty (jeśli kursor myszy nie jest na żadnym obiekcie, zaznaczymy wszystkie elementy na slajdzie. Za to jeśli kursor jest na polu tekstowym, zaznaczymy cały tekst w ramce)

Ctrl + X – wytnij jakiś tekst albo obiekt (różni się od zwykłego usunięcia, ponieważ to co wycinamy, przenosi się do podręcznej pamięci i możemy usunięte elementy potem gdzieś wkleić – Ctrl + V

Ctrl + F – znajdź jakiś obiekt w tekście albo w całe prezentacji (jeśli kursor myszy nie jest na żadnym obiekcie, poszukujemy danej frazy na wszystkich slajdach. Za to jeśli kursor jest konkretnym polu tekstowym, poszukujemy danej frazy tylko w obrębie tego pola tekstowego)

Ctrl + shift + G – grupowanie obiektów (przydaje się jak mamy na slajdzie wielowarstwową grafikę)

Ctrl + kliknięcie myszy – zaznaczenie wielu obiektów

Kopiowanie obiektów w PowerPoint

Ctrl + C, potem Ctrl + V (najpopularniejsza metoda)

Ctrl + D – jednoczesne skopiowanie i wklejenie (czyli zamiast klikać Ctrl + C, potem Ctrl + V, wystarczy raz Ctrl + D

Ctrl + przeciągniecie obiektu myszką – mechanizm taki sam jak przy przesuwania obiektu, z tym że przesuwany obiekt po drodze się „rozmnaża”

Przemieszczanie obiektów w PowerPoint

Shift + przeciągniecie obiektu myszką – przesuwanie w linii prostej

Alt + przeciągniecie obiektu myszką – precyzyjne przesuwanie (bez skoków, do precyzyjnego przesuwania obiektów)

Shift + F9 – wyświetlanie linii siatki (pomocne przy wyrównywaniu obiektów)

Rysowanie obiektów w PowerPoint

Shift + przeciągniecie obiektu myszką – rysowanie równego okręgu, kwadratu, trójkąta równoramiennego (rysując bez wciśniętego klawisza shift otrzymamy prostokąt zamiast kwadratu albo jajko zamiast koła.)

Formatowanie tekstu w PowerPoint

Ctrl + B – pogrubienie zaznaczonego tekstu

Ctrl + I – pochylenie zaznaczonego tekstu

Ctrl + U – podkreślenie zaznaczonego tekstu

F7 – sprawdź pisownię

Pokaz slajdów w PowerPoint

F5 – rozpocznij pokaz slajdów od pierwszego slajdu

Shift + F5 – rozpocznij pokaz slajdów od bieżącego slajdu

 

Powyższa lista może wydawać się nudna i długa, ale gwarantuję Ci, że skróty klawiaturowe w PowerPoint bardzo usprawnią Twoją pracę z programem. Poza tym skróty te wykorzystywane są w wielu innych programach i edytorach tekstów. Zachęcam Cię więc do poświęcenia kilku minut na przyswojenie powyższej listy:-) Od razu zachęcam Cię do przeczytania kolejnego wpisu, w którym pokażę jak wykorzystując powyższe skróty, szybciej przygotować prezentację. Pokażę Ci też kilka trików, które z pewnością usprawnią Twoją pracę. Daj znać jeśli znasz jeszcze jakieś przydatne skróty-)

 


Wyjątkowy prezent dla moich czytelników

Jeśli często pracujesz z programem PowerPoint, być może przyda Ci się nowoczesny i minimalistyczny szablon prezentacji? Dla subskrybentów mojego newslettera przygotowałam darmowy szablon z 12 pięknymi slajdami (link do podglądu). A może chcesz nauczyć się nowych rzeczy i samodzielnie tworzyć niepowtarzalne slajdy? Opracowałam autorski podręcznik do programu PowerPoint, który otrzymują moi kursanci podczas szkoleń, a także subskrybenci newslettera. Zapraszam do zapisu i odbioru prezentów:-)

 


Będę bardzo wdzięczna jeśli zechcesz poświęcić jeszcze chwilę swojego czasu i odwiedzisz mnie na Facebooku. Kliknij na ikonkę poniżej. Do usłyszenia / do zobaczenia!

 

 

Socjografka Dominika Siwińska

Mam na imię Dominika. Z wykształcenia jestem filologiem, który pewnego dnia zamarzył, aby studiować grafikę komputerową. Z pasji jestem projektantem. Zawodowo mam szczęście łączenia tego co jest moją pasją, z codziennymi obowiązkami. Prywatnie lubię dzielić się z innymi tym, co moim zdaniem potrafię robić najlepiej (stąd m.in. pomysł na bloga). Zapraszam do kontaktu mailowego: jeśli masz do mnie jakieś pytania, chcesz nawiązać współpracę, zamówić projekt albo szkolenie znajdziesz mnie pod tym adresem kontakt@socjografka.pl

Może Ci się również spodoba