Odkryj w sobie projektanta – zasady dobrej prezentacji

Ostatnią dekadę spędziłam w międzynarodowych korporacjach, gdzie posługiwanie się PowerPointem było tym samym, czym sprawne posługiwanie się maczetą w czasach prehistorycznych;-) Podczas tego okresu sama tworzyłam wiele prezentacji, ale widziałam również setki prezentacji szykowanych przez moich kolegów. Od tego czasu świat technologii poszedł na przód, ale PowerPoint z nieznanych mi powodów nadal rządzi! W sumie nie mam zastrzeżeń do samego narzędzia, raczej do sposobu w jaki jest ono wykorzystywane. Według mnie zasady dobrej prezentacji powinien znać praktycznie każdy – od maturzystów, przez studentów, aż do typowych pracowników biurowych.

W dużych firmach często zapominamy do czego służy prezentacja i czym w założeniu różni się od tradycyjnego dokumentu Word. Nie zazdroszczę menadżerom na wyższych szczeblach korporacyjnej drabinki, którzy każdego dnia muszą przeglądać setki slajdów, nie zawsze przemyślanych, których jedynym celem staje się udowodnienie swojej przydatności w ekosystemie. Współczuję też pracownikom, którzy całymi dniami szykują kolejne slajdy, nie zawsze znając cel swojej pracy, którzy borykają się nie tylko z nieznajomością tematu, który prezentują, ale również z nieznajomości samego narzędzia.

Zasady dobrej prezentacji  – co można znaleźć w sieci ne ten temat

Przed napisaniem tego wpisu sprawdzałam, co można znaleźć w sieci na temat robienia dobrych prezentacji. To co szczególnie rzuciło mi się w oczy, to: zachęta do odejścia od tradycyjnego formatu (czyli PowerPoint) oraz robienie slajdów z wykorzystaniem obrazów i dużych fontów. Nie będę polemizować z tym, czy takie podejście ma sens. Pewnie ma, ale niekoniecznie w korporacjach… Jakoś trudno mi sobie wyobrazić sytuację w której szef poprosi mnie o przygotowanie 2 slajdów dotyczących wyników finansowych i celów firmy na kolejny rok, a ja zaprezentuje mu takie oto dzieło:

zasady dobrej prezentacji piękne slajdy

zasady dobrej prezentacji piękne slajdy przykład

Owszem, powyższe slajdy może są piękne i czytelne, do tego pasują do wielu sytuacji. Niestety w korpoświecie taka prezentacja raczej się nie sprawdzi… przynajmniej w 95% sytuacji. Dlatego to co teraz napiszę, przyda się raczej tym osobom, które na co dzień pracują w dużych firmach, w których nie wszyscy pracownicy mają możliwość swobodnego korzystania z dobrodziejstw internetu oraz różnorodnych nowatorskich aplikacji, a jedynym dostępnym narzędziem jest wysłużony PowerPoint.

 

MITY DOTYCZĄCE PROGRAMU POWERPOINT

Zanim przejdę do omówienia jakie są kluczowe zasady dobrej prezentacji, chciałabym rozwiać kilka mitów związanych z tworzeniem prezentacji w programie PowerPoint. Poniżej przedstawiam 4 komentarze, z którymi najczęściej stykałam się w ostatnich latach.

MIT 1: Slajdy w PowerPoint są nudne i brzydkie

Samo korzystanie z programu z pakietu Office nie oznacza, że nasze slajdy muszą być brzydkie. Zazwyczaj nieatrakcyjne slajdy nie są winą samego narzędzia. Wynikają raczej z nieumiejętności korzystania z możliwości jakie daje PowerPoint. Ewentualnie wina może leżeć po stronie twórcy szablonu prezentacji. W tym przypadku sytuacja może być nie do uratowania. Pozostaje Wam wtedy zaproponowanie firmie stworzenie nowego szablonu – zawsze warto próbować:-) Jeśli zdobędziecie się na odwagę i zechcecie stworzyć własny szablon, to polecam Wam aplikację Pinterest. Dzięki niej możecie znaleźć wiele inspirujących prezentacji, które z pewnością ułatwią Wam pracę.

MIT 2: Żeby zrobić piękne prezentacje potrzebny jest grafik

Na szczęście PowerPoint jest bardzo prostym i intuicyjnym narzędziem, do którego obsługi nie są potrzebne żadne wyrafinowane umiejętności graficzne. Wystarczy znajomość podstawowych zasad kompozycji oraz trzymanie się dobrze opracowanego szablonu. Jeśli nie mamy pod ręką żadnego sensownego szablonu, to rekomenduję Wam aby od tego zacząć pracę. O tworzeniu szablonów więcej możecie znaleźć w tym wpisie. Jeśli chcesz uatrakcyjnić prezentację zawsze możesz skorzystać z darmowych ikon i obrazów, co na pewno spotęguje efekt profesjonalnie wykonanej pracy.

MIT 3: PowerPoint jest zbyt skomplikowany

Moim zdaniem przy odrobinie cierpliwości oraz małej pomocy internetu bądź kolegi, sprawnej obsługi PowerPointa można nauczyć się w jeden dzień – ewentualnie w 2 wieczory. Podczas lekcji na pewno przyda się znajomość programu Word albo innego edytora tekstu, ale i bez tego można szybko poznać tajniki obsługi najważniejszych funkcji programu. Kluczem do sukcesu są dobre chęci oraz kompetentny przewodnik – tu polecam filmiki, jakie z łatwością można znaleźć w internecie.

MIT 4: Nie muszę korzystać z PowerPointa

Na pewno są takie osoby, które przejdą szczęśliwie przez życie i ani razu nie uruchomią pakietu Office. Ale w dużych firmach zazwyczaj dostajemy konkretne narzędzia, którymi mamy się posługiwać. I nikt nas nie pyta czy dziś wolimy przygotować materiał w Prezi czy w Canvie. Owszem, w prywatnym życiu możemy ściągnąć na dysk dowolne oprogramowanie i to my decydujemy kto i w jakim programie będzie oglądać nasze dzieło. Wtedy możemy zapomnieć o pakiecie Office. Ale w świecie w którym dział IT blokuje wszystkie podejrzane programy, a szef na propozycję przygotowania prezentacji w Canvie patrzy na nas tak, jakbyśmy chcieli przygotować ją za pomocą Facebooka, rekomenduję pozostać przy sprawdzonym narzędziu. A innowacje i radosną twórczość zostawić na inne okazje.

 


Nadal głodny wiedzy?

Jeśli powyższe zasady dobrej prezentacji to dla Ciebie za mało, zapraszam do przeczytania kolejnych wpisów poświęconych tworzeniu idealnych slajdów. Mogę też za Ciebie przygotować prezentację – możesz ją zamówić korzystając z strony Zamów prezentację. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tworzeniu prezentacji i sztuce komunikacji wizualnej zachęcam do odwiedzenia zakładki Szkolenia.


Wyjątkowy prezent dla moich czytelników

Jeśli często pracujesz z programem PowerPoint, być może przyda Ci się nowoczesny i minimalistyczny szablon prezentacji? Dla subskrybentów mojego newslettera przygotowałam darmowy szablon z 12 pięknymi slajdami (link do podglądu). A może chcesz nauczyć się nowych rzeczy i samodzielnie tworzyć niepowtarzalne slajdy? Opracowałam autorski podręcznik do programu PowerPoint, który otrzymują moi kursanci podczas szkoleń, a także subskrybenci newslettera. Zapraszam do zapisu i odbioru prezentów:-)

 


Będę bardzo wdzięczna jeśli zechcesz poświęcić jeszcze chwilę swojego czasu i odwiedzisz mnie na Facebooku. Kliknij na ikonkę poniżej. Do usłyszenia / do zobaczenia!

 

 

Socjografka Dominika Siwińska

Mam na imię Dominika. Z wykształcenia jestem filologiem, który pewnego dnia zamarzył, aby studiować grafikę komputerową. Z pasji jestem projektantem. Zawodowo mam szczęście łączenia tego co jest moją pasją, z codziennymi obowiązkami. Prywatnie lubię dzielić się z innymi tym, co moim zdaniem potrafię robić najlepiej (stąd m.in. pomysł na bloga). Zapraszam do kontaktu mailowego: jeśli masz do mnie jakieś pytania, chcesz nawiązać współpracę, zamówić projekt albo szkolenie znajdziesz mnie pod tym adresem kontakt@socjografka.pl

Może Ci się również spodoba